Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Děti“ končí? Zlatí krasobruslaři už nemají co dobývat

KOREJSKÁ HVĚZDA. Pozdvižení, jaké doma vyvolala krasobruslařka Kim Ju-na po olympijském triumfu v soutěži žen, bylo nevídané. | foto: AP

31 2010
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ještě nedávno byli dětmi a juniory. Teď opanovali olympijský trůn a hlava jim napovídá: Už není co dobývat. Tak myslí na konec kariéry. Devatenáctiletá korejská superstar Kim Ju-na a kanadští tanečníci Tessa Virtueová – Scott Moir (20/22 let) stojí na rozcestí. Světový šampionát krasobruslařů mohl být jejich rozlučkou se závodním ledem.

Viděli jste výraz v obličeji Kim, když v turínské volné jízdě upadla při salchowu? Odrážel odevzdanost, nechuť, na okamžik jako by ani nechtěla jet dál. Z posledních rezerv vyválčila stříbro a bez úsměvu řekla: "Po olympiádě se mi poprvé stalo, že jsem nechtěla trénovat, ani pracovat dál."

Osudy zlatých žen

Co udělaly po triumfu na hrách

Lillehammer 1994: Bajulová (Ukr.)
V 16 letech opustila soutěže, jezdila exhibice, přestěhovala se do USA a později se léčila z alkoholismu.


Nagano 1998: Lipinská (USA)
Nejmladší vítězka her (15 let) hned odešla do profesionálních show a vydržela v nich do roku 2002.


Salt Lake 2002: Hughesová (USA)

Zůstala. Až po MS 2003, kde s nadváhou byla šestá, v 18 letech skončila a studovala politiku.


Turín 2006: Arakawová (Jap.)
Ve 24 letech nejstarší šampionka v kategorii žen za posledních 80 let. Po zlatu konec kariéry, exhibice, herecké pokusy.

Doma v Koreji ji po návratu z her vynášeli do nebes, ve svém nitru se však strachovala. "Najednou jsem si říkala: Mám největší trofej, jakou jsem mít mohla, víc získat nemohu. Byla jsem tak unavená a nebyla jsem připravená. Začala jsem se bát, že v Turíně nevyhraju." Stalo se, Japonka Asadová ji přemohla. Kim si nicméně ulevila: "Hlavně, že je po všem."

Kdyby závodila dál, může podle expertů v krasobruslením poblázněné Koreji vydělávat až 15 milionů dolarů ročně. Jenže pohádkově bohatá už je. "Závodní stres mě odrazuje čím dál víc," říká. Sní o návratu na univerzitu, studiu psychologie. Potom však vkročí na ulici a hned ji zavalí dav příznivců. "Ve škole by to bylo podobné," obává se.

O mentálním vyčerpání hovoří též Virtueová s Moirem. Kdysi takřka sousedi, vyrůstající pár bloků od sebe v kanadském Londonu, bruslili spolu od chvíle, kdy jí bylo sedm a jemu devět. Vydrželi bok po boku 13 let.

Od titulu juniorských mistrů světa přeskočili k olympijskému triumfu v "nanosekundě", viděno měřítkem tanců na ledě, kde pořadím většinou šplháte jen po malých krůčcích.

Výš stoupat nelze. Když v Turíně nastupovali k opět zlatému tanci, Moir se usmíval a partnerce dlouze cosi povídal. Co třeba: Tak dnes naposled? Užijeme si to, ne?

"Dejte nám čas," žádá Virtueová. "Veškeré naše úsilí směřovalo k olympiádě. Máme se moc rádi, ale je pro nás obtížné hledět dál."

Jsou všichni tak mladí. Pljuščenko naopak bojoval o druhý olympijský titul ve 27 letech, ve 27 chce Tomáš Verner na hry do Soči. "Přesto je chápu," tvrdí Verner. "Nejde o věk, jde o vnitřní pocit a motivaci. Dosáhli svého cíle, vyhráli vše a mohou vyhrávat dál. Ale může jim stačit, že to dokázali jednou. Chtějí se pohnout jinam."

Kanadští krasobruslaří Tessa Virtueová a Scott Moir na mistrovství světa v Turíně.

Kanadští krasobruslaří Tessa Virtueová a Scott Moir na mistrovství světa v Turíně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze