Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Déšť v Paříži spláchl úterní program

30 2000
P a ř í ž - Z poloviny přestavěný centrální dvorec v areálu Rolanda Garrose, do jehož renovace dala národní tenisová asociace pětačtyřicet milionů dolarů a který v předvečer zahájení tenisového mistrovství Francie slavnostně otevřel francouzský prezident Jacques Chirac, v úterý skrápěl vytrvalý déšť. Na své zápasy prvního kola čekali marně i Jiří Vaněk (Berasategui), Adriana Gerši (Cristeaová), Sandra Kleinová (Schettová) a Jiří Novák (Stoltenberg) a i když pořadatelé nevěřili deštivé předpovědi a stále odkládali začátek programu na pozdější dobu, po sedmadvaceti letech se nedočkali ani jediné výměny.

Středeční program tedy čítá dohromady 81 utkání. Na programu jsou všechny zápasy
prvního kola, které museli organizátoři dnes kvůli dešti zrušit, plus některé souboje druhého kola.

Na dvorci by se mělo objevit šest českých zástupců. V prvním kole mají nastoupit Jiří Novák, Jiří Vaněk, Sandra Kleinová a Adriana Gerši. Bohdan Ulihrach a Ctislav Doseděl hrají zápasy druhého kola.

Jak prožívali tenisté zdlouhavé čekání na lepší počasí? Dešťová přestávka netěšila žádného z účastníků, ale patrně nejhorší náladu měl ruský tenista Jevgenij Kafelnikov, jehož chování a odpovědi na tiskových konferencích ocenili novináři Cenou citrónu.

Trpká trofej náleží nejméně příjemnému tenistovi a je udělována v průběhu pařížského French Open. Kafelnikov je teprve druhým tenistou, který si tento "klenot" vysloužil. Před ním dostal citron čtyřikrát v řadě chilský tenista Marcelo Rios. 'Cenu pomeranče' pro nejsympatičtější postavu na turnajích ATP a WTA Tour získala Američanka Lindsay Davenportová. jako objev letošní sezóny dostal 'Cenu květu' Australan Lleyton Hewitt.

Marné čekání zpříjemňovaly tenistům nově upravené prostory o rozloze 4700 metrů čtverečních. "Šatny jsou nádherné, za našich časů jsme se tam nevešly," prohlásila legenda Martina Navrátilová. České tenistky si nové prostředí rovněž pochvalovaly. "Už to není hlava na hlavě," řekla Denisa Chládková. "Trochu jsem tam bloudila. Člověk si na něco zvykne a oni to přestaví," smála se Květoslava Hrdličková.

Přebudovávání areálu Rolanda Garrose tím ovšem neskončí. Do roku 2001 projdou změnami kurty pět, šest, sedm a osm. V podzemí bude vystavěno obří parkoviště a přibude zelených ploch. V poslední třetí fázi 'zkrášlování' vznikne v areálu knihovna, prostor pro umělecké výstavy a v neposlední řadě i muzeum Roland Garros, které bude slavnostně otevřeno před French Open 2002.

Středeční program (zahájení od 11:00):
Centrální dvorec: Van Roostová (Bel.) - Davenportová (2-USA), Sanguinetti (It.) - Pioline (6- Fr.), Kandarrová (Něm.) - V. Williamsová (4-USA), Zabaleta (Arg.) - Kafelnikov (4-Rus.). Dvorec Suzanne Lenglenové: Rios (Chile) - Haas (Něm.), Agassi
(1-USA) - Dupuis (Fr.), Webbová (Kan.) - Kurnikovová (14-Rus.), Meligeni (Braz.) - Corretja (10-Šp.).
Kurt č.1: Gaudio (Arg.) - Di Pasquale (Fr.), Lisnard (Fr.) - El Aynaoui (15-Mar.), Sanchezová-Vicariová (8-Šp.) - Nolaová (Bul.), Goldstein (USA) - Philippoussis  Austr.).
Z dalších dvorců: Kurt č.7, 4. zápas: Ulihrach (ČR) - Lapentti (11-Ekv.) Kurt č.7, 3. zápas: Kleinová (ČR) - Schettová (16-Rak.). Kurt č.17, 2. zápas: Gerši (ČR) -  risteaová (Rum.) Kurt č.18, 2. zápas: Vaněk (ČR) - Berasategui (Šp.). Kurt č.19, 2. zápas: Novák (ČR) - Stoltenberg (Austr.), 4. zápas Ferrero (16-Šp.) - Doseděl (ČR).

Tenisoví fanoušci pod deštníky v úterý marně čekají na zahájení programu druhého dne French Open

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze