Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Děkanka přivítá federální elitu

22 2000
Zápasem se Štartem Nové Zámky vstoupí v neděli v 17 hodin házenkáři pražského Allrisku CAC do premiérového ročníku česko-slovenské Interligy (Handball International League), v níž bude startovat po šesti týmech z obou částí bývalé federace. Suverénní vítěz druhé nejvyšší české soutěže měl původně startovat pouze v tuzemské I. lize, ovšem poté, co Ostrava účast v HIL z ekonomických důvodů odřekla, akceptovalo klubové vedení nabídku zahrát si v nově vzniklé postfederální soutěži místo ní. A to přesto, že lidé z Děkanky vzhlížejí k Interlize s mírným despektem, ostatně jako řada představitelů zbývajích pěti českých klubů.

"Nerad bych tuto soutěž zatracoval hned v úvodu, ale nejsem si jistý, že se stane pro českou házenou výraznějším přínosem. Pravdou ale je, že neznám herní úroveň slovenských klubů," tvrdí trenér Allrisku Jiří Drnek. Jeho nový asistent Jiří Bareš je ještě o poznání kritičtější: "Hlavním mottem vzniku této soutěže byla potřeba zvýšit počet zápasů s kvalitními soupeři. To ale podle mého názoru šlo udělat mnohem racionálněji, třeba formou nadstavbové pohárové soutěže. Zaráží mě, že soutěž, která se chystala tři roky, je zjevně nepřipravená."

Allrisk se přesto do Interligy přihlásil. "Kluby v české lize se ocitnou tak trochu pod čarou ponoru, nám se naskytla šance se tomu vyhnout. O tom, že budeme hrát Interligu se rozhodlo až koncem června, čemuž jsme museli přizpůsobit přípravu i přestupovou aktivitu," konstatoval trenér Drnek. Ten přivítal v kádru ostravského brankáře Martina Lánička, z téhož klubu přišel i univerzální levák Daniel Hojník. Z Jičína přestoupil pivot Václav Straka, stejný post by měl zkvalitnit i bývalý hráč Dukly Jan Zrůstek. "Výraznou posilou je i Standa Farář, který přichází rovněž z Dukly. Je možné, že během podzimu ještě někoho získáme," dodal Jiří Drnek.

Na soupisce Allrisku je i řada dalších hráčů s ligovými zkušenostmi, kupříkladu ostrostřelec Martin Půta, Richard Ťupa, Pavel Farář či Petr Brabec. "S přípravou jsme začali v polovině července, vedle tréninků na Děkance jsme absolvovali i soustředění a kvalitní turnaj v Hradci Králové, kde jsme narazili i na soupeře, s nimiž se budeme potkávat v Interlize," přiblížil letní dění trenér pražského klubu.

Podle reglementu HIL musejí být všichni hráči pod smlouvou, a tak na tuto skutečnost museli zareagovat i v dříve jednoznačně amatérském Allrisku. "Všichni hráči podepsali poloprofesionální smlouvy," potvrdila viceprezidentka klubu Marcela Bláhová, podle níž je rozpočet Allrisku již nyní z více než poloviny pokryt. "Těžko se to odhaduje, ale rozpočet by se měl pohybovat mezi čtyřmi až pěti miliony korun."

Své domácí zápasy bude hrát Allrisk v hale na Děkance, většinou v neděli od 17 hodin. Ve své premiéře přivítají Pražané Štart Nové Zámky, který nahradil rovněž na poslední chvíli odstoupivší Tatran Prešov. Hned na úvod nové soutěže tak dojde k derby "náhradníků".

Autor:


Témata: Ostrava, soupiska
Najdete na iDNES.czmobilní verze