Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Definitivně končím, řekl Mosley. Za prezidenta FIA chce Todta

15 2009
"Na prezidenta FIA už kandidovat nebudu. S definitivní platností," prohlásil současný šéf nejvyššého motoristického orgánu Max Mosley. Zároveň má jasno, kdo by jeho funkci zastával nejlépe. Pokusí se přesvědčit svého přítele a bývalého šéfa Ferrari Jeana Todta. "On by byl mým nejvhodnějším nástupcem," uvedl Mosley.

O malém Francouzi jako svém nástupci hovořil šedovlasý Brit už před dvěma lety. V období, kdy byl přistižen při orgiích s nacistickou tématikou, dokonce uvažoval o odstoupení s tím, že by ho Todt nahradil okamžitě. Nezískal ale jistotu, že by byl Francouz zvolen, proto pouze požádal o důvěru národní Federace za svoji osobu.

"Tím pravým člověkem pro tento post je pro mě Jean Todt. Týmy pod jeho vedením vyhrály Rallye Paříž-Dakar, 24 hodin Le Mans i tituly ve formuli 1. Je to jednoznačně nejlepší manažer své generace," vyjádřil podporu bývalému navigátorovi v rallye ve svém dopise určeném členům FIA.

Devětašedesátiletý Mosley zároveň nezapomněl zdůraznit, že se mu neodchází snadno, protože má stále spoustu příznivců: "Vážím si zájmu členů FIA, kteří mi poslali přes stovku zpráv vyjadřujících podporu. Už by pro mě bylo ale složité znovu kandidovat. Brzy mi bude sedmdesát, chci se soustředit na rodinný život."

Mezi jeho příznivce ale určitě nepatří týmy formule 1, které svým autoritativním vedení dokonce donutil ke snahám o založení vlastní, konkurenční formulové série.

"V posledních týdnech se ukázalo navýsost zřejmé, že cílem týmů (formule 1) je snaha, abych odstoupil. Ve světle útoků na můj mandát, musím přehodnotit svůj původní úmysl dále nekandidovat," uvedl v červnu, kdy ještě tvrdil, že může být prezidentem FIA i v dalším období.

V roce 1991 byl Mosley zvolen předsedou organizace FISA, jež tehdy fungovala jako sportovní divize FIA. Předsedou FIA byl poprvé zvolen v roce 1993, kdy se obě organizace sloučily. V říjnu mu končí čtvrté volební období.

Zatím jediným oficiálním kandidátem do říjnových voleb je Fin Ari Vatanen, mistr světa v rallye z roku 1981. Jako poslanec Evropského parlamanetu má navíc pro funkci potřebné politické zázemí.

Za koho se týmy F1 postaví nyní? Za Todta, který vyšel z jejich středu, ale zároveň může budit obavy z pokračování Mosleyho praktik, nebo za Vatanena, který by jim vyhovoval svým liberálním přístupem, ale mohl by opomíjet formuli 1 vedle mistrovství světa v rallye?

Autoři:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze