Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Houška po vyřazení: Celý Děčín je nadšený, jak jsme hráli

Děčínský basketbalista Jakub Houška | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

28 2014
Basketbalisté Děčína skončili v lize bez medaile, ale ne bez zážitků. Neměli žádného Američana, přesto je hřeje páté místo a aplaus od fanoušků. "Jsem hrdým kapitánem Válečníků," řekl pivot Jakub Houška. Ve strhujícím čtvrtfinále jeho tým vypadl 2:3 na zápasy s Opavou, v pátek prohrál těsně 55:58.

Bolí letošní vyřazení jinak než to loňské s Pardubicemi?
Myslím, že je to úplně jiné. Možná vypadnout 0:3... Ale v téhle sérii jsme s klukama nechali všechno a i lidi to ocenili. Byl to boj, který vyhrál šťastnější, a tak to bereme.

Co sérii rozhodlo?
Možná nám něco málo chybělo, střelecké štěstí nebo něco podobného. Ale on to byl urputný boj, ve kterém rozhodly opravdu drobnosti.

S odstupem času, udělali byste ve čtvrtfinále něco jinak?
Težko říct, trochu mě mrzí druhý zápas, kdy jsme měli hrát trochu jinak a lépe. Ale další tři bitvy byly to, proč mám basket tak rád. Úžasné zápasy a úžasní lidé kolem...

Získá Opava medaili?
Je to dobrý tým a šanci má. Myslím, že je pro ni trochu výhoda, že jde na Nymburk, protože druhá semifinálová série asi bude o hodně víc vyrovnaná, a tak bude stát Pardubice a Prostějov víc sil. Každopádně jim přeju hodně štěstí a fandům v Opavě další pěkné zápasy!

Děčínský pivot Jakub Houška (vpravo) zakončuje na opavský koš kolem Viktora...
Děčínští basketbalisté Jakub Houška (vlevo) a Matej Venta slaví.

Proč  Děčín ztratil už pošesté v řadě pátý zápas? Je v tom nějaký společný jmenovatel?
Už pošesté? To jsem ani nevěděl. Možná až se to povede, tak přijde pro Děčín něco velkého. Kdo ví... Ale nic v tom nevidím.

Děčínští fanoušci vás i v Opavě vytleskali. Zmírnilo to bolest?
Samozřejmě! My věděli, že tam v nich budeme mít velkou oporu, a byli jsme kousíček od toho, abychom s nimi mohli slavit. Nakonec to nedopadlo, ale i tak je celý Děčín nadšený, jak jsme to odehráli. Přes víkend jsme potkali mnoho lidí, všichni byli spokojení a děkovali nám, že to byla krásná série. A že kvůli tomu na basket chodí.

Byl nějaký vzkaz od lidí, který vás postavil na nohy?
Psalo nám hodně lidí a především po naší výhře venku se v Děčíně strhla taková malá basketbalová horečka. Cítili jsme, jak to každý řeší, jak nám přeje a fandí. Bylo to krásné, dodávalo nám to další energii... Celkově parádní zážitek!

Jakub Houška, kapitán děčínských basketbalistů, zklamaný po vyřazení týmu v

Co vám řekl trenér Budínský?
Že se nemáme vůbec za co stydět, že jsme makali a že prostě někdo vyhrát musel.

Jak hodnotíte letošní sezonu?
Myslím, že před jejím začátkem by nikdo netipoval, že budeme takhle válčit na pět zápasů. Byli jsme kousek od třetího místa po základní části a i celkové páté je pro Děčín skvělá vizitka. Ke konci sezony jsme zažili nádherné zápasy jak v Ústí, tak teď v play-off. Krása!

Ukázalo se na vás a Opavě, že i téměř ryze český tým může být v lize konkurenceschopný?
Určitě. Dva české celky předváděly skvělý basket, možná hodně defenzivní. Ale každý, kdo tomu rozumí, řekne, že to byla reklama na basket. A to nás hrozně moc potěšilo!

Jakou perspektivu má váš tým?
Má potenciál, což hlavně závěr sezony ukázal. Za to jsem moc rád. Určitě je na čem s trenérem pracovat a já doufám, že v tom budeme pokračovat stejně usilovně jako letos.

Děčínský Jakub Houška radí, jeho spoluhráč Lukáš Bažant poslouchá.
Děčínský basketbalista Jakub Houška se po vítězném utkání s Pardubicemi raduje
Děčínský basketbalista Jakub Houška (v bílém) se tlačí přes pardubické Ondřeje

Zůstanete pohromadě?
Ještě jsme se s nikým neloučili. Věřím, že tým z velké části bude stejný, protože to je v Děčíně takhle nastavené a je to fajn. Hodně se řeší, jestli ještě bude pokračovat Soky (Soukup), a já osobně bych si moc přál, aby ano.

A přál byste si v týmu po roční odmlce zase Američana?
Těžká otázka, ale letos jsme všem ukázali, že to jde hrát i bez nich. Byť samozřejmě jejich individuální kvalita je někde jinde než u českých hráčů. Myslím, že se to líbilo i lidem, kteří náš podporovali ještě víc než obvykle. Semkli se s námi a bylo to cítit!

Jak hodnotíte nováčky v týmu, zejména Ventu, Vyorala a Bosáka?
Basketbalové hodnocení mi nepřísluší. Ale jsou to skvělí lidé a já jsem moc rád, že jsem s nimi byl v jednom týmu, protože nám to skvěle šlapalo na hřišti i mimo něj. Letos jsme dokázali mnohem víc než "jen" páté místo a já jsem v tomto směru na "můj" tým hrdý, byl jsem hrdým kapitánem Válečníků! A dál budu. Myslím, že i tohle lidi v Děčíně baví. Ví, že nejsme jen baskeťáci, ale i normální lidé, kteří si ze sebe dokážou udělat srandu nebo pomoct někomu, kdo to potřebuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze