Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Daviscupový kapitán Navrátil: Čeká nás pomalá antuka a horkokrevní fanoušci

Český daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil říká před čtvrtfinále s Chile: "Myslím jen na to, jak uhrát tři body. Na nic jiného." | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2010
Před další velkou výzvou stojí nehrající daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil. Od 9. do 11. července povede svůj tým do těžké bitvy proti Chile. Vítěz utkání proklouzne mezi čtyři nejlepší.

"Celý tým vnímá, co by postup znamenal. Domácí semifinále před vyprodanou O2 arénou. Přesně toho chceme dosáhnout," plánuje Navrátil žijící v Přerově.

Ve vašem výběru chybí Radek Štěpánek, soupeř zase nemůže počítat se svým prvním hráčem Gonzálezem. Je výčet ztrát vyrovnaný?
Asi ano. Soupeř přišel o svého nejlepšího hráče, my zase o toho nejzkušenějšího. Při současné formě našich tenistů ale přes Radkovu absenci věřím, že postoupíme. Na druhou stranu si při vší úctě neumím představit, jak bychom bez Radka hráli v případném semifinále proti Chorvatsku, nebo Srbsku. To je ale hodně daleko.

Místo Štěpánka jste nominoval Františka Čermáka, kvalitního deblistu. O složení čtyřhry jste zřejměmusel hodně přemýšlet.
To jsem řešil opravdu hodně dlouho. Tohle téma jsem probíral i s Tomášem Berdychem. Realita je taková, že s Lukášem Dlouhým si herně nevyhovují. Jsou to kamarádi, ale na kurtu jim to prostě společně nesedí. Proto je v nominaci František Čermák. Skvělý deblista, který právě s Lukášem odehrál skvělé zápasy. V Chile pochopitelně bude záležet na průběhu prvního hracího dne. Šance, že po delší době do čtyřhry nasadíme čistě deblový pár, je ale velká.

Jihoameričané jsou bouřliví fanoušci. Jaké čekáte prostředí?
Divoké. Plné tribuny horkokrevných fanoušků. Kdysi jsem něco podobného zažil v Paraguayi. Domácí určitě připraví co nejpomalejší antuku, díky velké vlhkosti budou míče létat pomalu. Budememít týden na to, abychom se připravili.

V době, kdy se bude hrát čtvrtfinále, bude v Jihoafrické republice vrcholit fotbalové mistrovství světa. Může to ovlivnit zájem diváků?
Může. Pokud Chile postoupí do semifinále a zajistí si účast v závěrečných zápasech o medaile. To by bylo velké překvapení, že?

Pojďme k české jedničce. Od Tomáše Berdycha se očekává, že získá alespoň dva body. Jak pro něj bude těžký přechod z trávy na antuku?
Takový přechod není žádní legrace. Musíte si zvyknout na jiný pohyb. Úplně odlišné jsou také odskoky míčů. Tomáš už je ale zkušený hráč a zvládne to.

Důležitou roli v týmu bude mít rovněž Jan Hájek, druhý singlista.
Honza svoji roli zvládne. Už loni hrál v Davis Cupu dvě dvouhry, i když nastupoval za rozhodnutého stavu. Získal ale zkušenosti z této soutěže – a to mu pomůže. Věřím, že bude bodovat.

Pokud uspějete, budete hrát další kolo v domácím prostředí. Přemýšlíte už o této variantě?
To je daleko. Na to opravdu nemyslím. Pochopitelně jsem si ale po losování 1. kola prohlédl možné soupeře v dalších kolech. Včetně toho, kde bychom proti nim hráli.

Co byste říkal příběhu, jehož vrcholem by byla repríza loňského finále proti Španělsku? Tentokrát ale doma.
Neříkám, že by se mi nelíbil. V tuto chvíli však myslím jedině na to, jak ve čtvrtfinále uhrát tři body. Na nic jiného. Pro tento cíl uděláme opravdu všechno.Najdete na iDNES.czmobilní verze