Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Davis Cup vítá změny

2 2000
O s t r a v a - Kapitáni v Davis Cupu od letošního roku mohou bez udání důvodu sáhnout mezi náhradníky při nominaci pro závěrečné dvouhry. Ještě do loňska měli kapitáni svázané ruce a hráče, které při losování nahlásili do dvouher, nemohli libovolně nahradit. Změna mohla přijít jen v případě, že některý ze singlistů onemocněl či se zranil. Často tak docházelo k případům, kdy tenisté zničehonic 'onemocněli' a narychlo sháněli dobrozdání lékařů.

"Ten starý systém pokaždé smrděl podvodem," řekl Jan Kukal, současný kapitán českých tenistů, kteří se od pátku do neděle střetnou v prvním kole Světové skupiny v Ostravě s Velkou Británií. Na nátlak kapitánů odsouhlasilo vedení Mezinárodní tenisové federace (ITF) změnu tohoto pravidla loni začátkem července v Noordwijku.

Nové ustanovení hovoří o dvou zásadních změnách. Tou první je fakt, že kapitáni mohou vyměnit dva hráče z nominované čtveřice ještě hodinu před losováním. Pak nahlásí dva tenisty do dvouher a složení čtyřhry. Změnu hráče v první a druhé dvouhře lze udělat
pouze v případě zranění či nemoci. Situace pro čtyřhru zůstává neměnná, ještě hodinu před utkáním lze nahradit oba tenisty. Náhradníka může kapitán poslat do třetí dvouhry, což musí oznámit nejpozději hodinu před začátkem zápasu. Pokud chce vyměnit hráče pro poslední dvouhru, musí to učinit do deseti minut po skončení třetí dvouhry.

"Přinese to do soutěže oživení, více taktiky a strategie," konstatoval mluvčí ITF Alan James.

I proto Kukal před utkáním s Británií pečlivě zvažuje, zda čtvrtým v nominaci zůstane mladík Michal Tabara, nebo ho nahradí ostřílený Bohdan Ulihrach. "Oba hrají výborně, ale zkušenosti hovoří pro Ulihracha," řekl Kukal, ale o výměně zatím nehovořil.

"Čtvrtý hráč se může stát klíčovým pro vývoj celého utkání. Pustíte ho do hry, on vyhraje a rozhodne," uvažoval Kukal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze