Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Davis Cup patří po boji Španělům

10 2000
B a r c e l o n a - Třetí účast ve finále Davisova poháru proměnili španělští tenisté konečně v zisk trofeje. Rozhodující třetí bod v souboji s obhájci prvenství Australany získal v Barceloně domácímu týmu Juan Carlos Ferrero, který v dnešní úvodní dvouhře porazila Lleytona Hewitta 6:2, 7:6 (7:5), 4:6 a 6:4. Ferrero vybojoval pro Španělsko bod také v páteční druhé dvouhře, v níž skrečoval kvůli zranění jeho soupeř Patrick Rafter. Další vítězství na konto španělského družstva přidali v sobotu Juan Balcells s Alexem Corretjou ve čtyřhře.

Španělé se s Austrálií v historii Davisova poháru od jeho vzniku před 101 lety utkali třikrát, z toho dvakrát ve finále - v letech 1965 a 1967 však Salátovou mísu získali Australané.

Dnešní rozhodující zápas sledovalo v hale Sant Jordi vyprodané hlediště pro 14.000 diváků, v němž nechyběli král Juan Carlos s manželkou Sofií. Dvacetiletý Ferrero vyrobil méně chyb, než jeho o rok mladší soupeř. Pomalá antuka mu více vyhovovala, první set získal snadno 6:2, druhý až v tie-breaku 7:5.

Ve třetím dějství Hewitt po výhře 6:4 snížil, stejným poměrem ale Ferrero v následující sadě téměř čtyřhodinovou bitvu ukončil. Srovnal tak vzájemnou bilanci na 1:1, předchozí duel začátkem roku ve Scottsdale vyhrál Hewitt.

Po závěrečném míčku se Ferrero ocitl v objetí spoluhráčů, poté ho vzal Alex Corretja na ramena a obešel s ním celý kurt. Zastavil se před královským párem, který novému národnímu hrdinovi srdečně potřásl pravicí. Za rozhodnutého stavu se již závěrečná dvouhra nehrála.

"Bude mi trvat ještě několik týdnů, než si uvědomím, čeho jsme dosáhli. Dneska tomu nemohu uvěřit, je to nejkrásnější moment v mé kariéře," radoval se Ferrero. Dvanáctý hráč světa dosud vyhrál jediný turnaj ATP, po finále Davisova poháru ho ale celé Španělsko pasovalo na hrdinu.

"Konečně jsme přepsali dějiny. Ale Austrálii musíme složit kompliment, protože ve zdejším pekle udržela nervy na uzdě," přidal se Correjta. Dodal, že velkou zásluhu na úspěchu mělo domácí prostředí a jejich oblíbená antuka. Obě předchozí nevydařená finále s Australany totiž sehráli u nich na trávě. 

Na druhé straně bylo velké zklamání. Lleyton Hewitt marně hledal příčiny neúspěchu. "Před dvěma dny jsem byl na vrcholu své kariéry, teď se potácím
na samém dně. Sám sebe se ptám, kde se stala chyba," vyzpovídal se po zápase.
Devatenáctiletý Hewitt má však ještě mnohé před sebou. Horší pocity museli mít dva jeho kolegové. Mark Woodforde končí se svou hráčskou kariérou a John Newcomb opuští kapitánský post. "Pokaždé, když něco podobného skončí, nevím, jak přesně své emoce vyjádřit. Je konec, teprve během příštích pár dnů si musím
všechno v hlavě probrat. Jedno ale vím jistě: těch sedm let nikdy nezapomenu," vyznal se Newcombe.

Španělsko - Austrálie 3:1 po třetí dvouhře
Ferrero - Hewitt 6:2, 7:6 (7:5), 4:6, 6:4.

Španělský tým ve složení: odleva kouč Duarte, Costa, Corretja, Ferrero, Balcells se raduje se salátovou mísou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze