Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisté jedou do Německa auty. Cesta bude veselejší, těší se Berdych

NETRADIČNÍ. Vzhledem k tomu, že do Hannoveru z Prahy přímé spoje nelétají, zvolil čeští tenisté k cestě na 1. kolo Davis Cuu automobily. | foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

28 2016
Když vešel do tiskového sálu, Radek Štěpánek se širokým úsměvem zahalekal: „Gutntág!“ V dobré náladě připomněl před odjezdem českých tenistů na 1. kolo Davis Cupu slavný film Dědictví. Do Německa odjeli Češi v plné sestavě a s viditelně dobrou náladou.

„Jsem velice rád, že jsme se tu sešli. Doufám, že jsou kluci v pořádku zdravotně. Očekávám velice těžké utkání, ale myslím, že kvalita a zkušenosti jsou na naší straně. Jsem rád, že je s náma Tomáš. Doufám, že všichni uděláme maximum, abychom byli v neděli spokojení se třemi body,“ řekl kapitán českého výběru Jaroslav Navrátil.

Poprvé od prohraného semifinále 2014 může Navrátil využít všechny nejlepší hráče - včetně světové sedmičky Tomáše Berdycha.

Berdych před novináři také trochu zažertoval. „Můj zdravotní stav je dobrý, poslední dva dny jsem měl trochu rýmu,“ usmál se. „Ale to není nic, co bychom měli řešit. Příprava na víkend je dost dlouhá, aby všechno bylo stoprocentní.“

Nejlepší český tenista má na německého soupeře v týmové soutěži rozporuplné vzpomínky. V roce 2005 v Liberci ani jeho dva body při jeho premiérových dvou dvouhrách v jednom klání nezabránily (prvnímu a dosud poslednímu) sestupu ze Světové skupiny.

Davis Cup je mistrovství světa

Český tenisový svaz upozornil na nesrovnalost týkající se státní podpory. Ministerstvo školství totiž neposoudilo týmové soutěže Davis Cup a Fed Cup jako mistrovství světa, což v rámci tohoto programu klíčové. Mezinárodní tenisová federace ITF přitom klání národního celků za mistrovství světa považuje.

„Na jednu stranu jsem odehrál dva dobré pětiseťáky (s Haasem otáčel z 0:2 na sety, Kiefera porazil 7:5 v páté sadě), to člověka potěší, ale Davis Cup je týmová soutěž, takže jeden bod chyběl, což zamrzí,“ vzpomínal Berdych.

Speciální bude utkání v německém Hannoveru, kde se hraje od 4. do 6. března, také pro nejmladšího člena týmu. Jiří Veselý totiž má nedaleko místa konání známé z dětství, kdy v Německu trénoval. „Ale žádnou podporu neočekávám, oni spíš budou fandit domácím,“ podotkl 22letý hráč, jenž v této sezoně porazil pouze současného parťáka Lukáše Rosola.

Oběma singlistům, mezi nimiž (a 37letým veteránem Štěpánkem) se vybere druhý tenista pro páteční dvouhry, by mohla specifická daviscupová atmosféra prospět. Čechy čeká opět plný servis, v realizačním týmu je znovu také fyzioterapeut Pavel Kolář.

Čeští tenisté, šampioni z let 2012 a 2013, nyní zažívají takový malý debut, poprvé totiž k utkání Davis Cupu odcestovali autem. Také proto Berdych nemusel doplňovat svůj playlist, který používá při dlouhých přesunech letadlem.

„Bude nás dost v autě, takže cesta bude veselejší. Dlouho jsme se neviděli,“ plánoval lídr, jak si budou s kamarády z týmu povídat.

Český tenista Radek Štěpámek zraví při ojezdu týmu do Německa na 1. kolo Davis...
Tomáš Berdych nastupuje do auta před odjezdem českých tenistů na Davis Cup do...

A kdo bude řídit? „Já budu řídit tak maximálně zábavu,“ přidal další vtípek Štěpánek při odchodu.

Už v pondělí tenisté budou trénovat v TUI Areně v Hannoveru. Ve čtvrtek se koná los, v pátek jsou na programu první dvouhry, v sobotu důležitá čtyřhra a utkání uzavřou nedělní singly.

Česko(slovensko) má s Německem negativní bilanci 4:10. Naposledy vyhráli čeští tenisté ještě s legendárním Ivanem Lendlem před 34 lety. Snad si teď Berdych a spol. přenesou pohodu z nedělního poledne také na příští víkend a na slavné předchůdce navážou.Najdete na iDNES.czmobilní verze