Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak milionář z NBA „spálil“ úspory a skončil za kasou ve fast foodu

David Harrison (v černém) se pokouší o blok během svého působení v týmu University od Colorado. | foto: Profimedia.cz

22 2015
Byl to možná jeden z nejzvláštnějších zaměstnanců v historii McDonaldu. Těch, kteří zákazníkům prodávají hamburgry, hranolky a doporučují jim, jaký nápoj si dát k menu. Měřil 213 centimetrů, vážil 113 kilogramů - a hlavně měl za sebou kariéru v basketbalové NBA. Nějak takhle vypadal pád Davida Harrisona na dno.

Na vysvětlenou: ne že by pracovat za kasou znamenalo samé dno, ale není to obvyklá pozice pro lidi, kteří si jako dvacátníci vydělali jen v ­USA 4,4 milionu dolarů, dnešním kurzem skoro 115 milionů korun.

„Mám rodinu, neměl jsem žádné příjmy a už jsem byl zoufalý,“ popsal nyní Harrison pro Yahoo své krátké působení v McDonaldu.

Práci dostal v roce 2013, když mu terminál zamítl platbu kartou, jeden z ­šéfů provozovny v Indianapolis jej poznal a ­zdeptanému mladíkovi nabídl místo. Harrison v noční směně vydržel jen dva týdny - příliš mnoho lidí si vybavilo jeho tvář a­ zbylé fascinovaly jeho fyzické parametry. Prodej tím vázl, a ­tak se nešťastník Harrison rozloučil.

Jde o další ilustraci, jak hluboký může být sešup ze sportovní slávy. Jak rychle se může dnešní milionář změnit v zítřejšího chudáka, co neví, jak zaplatit základní potřeby.

Harrison ještě v roce 2001 hrál McDonald’s All-America Game pro hvězdné mládežníky, o tři roky později si jej vybrala Indiana v prvním kole draftu,­ odehrál čtyři sezony v NBA a poté nastupoval i v čínské lize.

Jenže taky začal kvůli zklamání z­malého herního vytížení kouřit marihuanu, za její užívání dostal trest. Když už si nevydělával basketbalem, zkoušel investovat: „95 procent svých úspor jsem doslova spálil na prach.“

Dlouhán Harrison není výjimkou. Magazín Sports Illustrated odhadoval, že dva roky po ukončení kariéry se 78 procent hráčů NFL dostane na hranu bankrotu, pět let po odchodu z NBA je zase „švorc“ hned 60 procent basketbalistů.

„Kariéra v NBA je velmi křehká věc. Pohybujete se na tenounké hraně, z níž je blízko ke slávě i k velkému pádu,“ líčí kouč Rick Carlisle, jenž v lize vedl i Harrisona.

Harrison při popisu svého životního příběhu mladických výstřelků lituje. „Je mi 32 let a to, co jsem prováděl ve 24, už bych dnes určitě nedělal,“ říká. Kombinace jeho tehdejší nedospělosti s přílišnou hrdostí mu sebrala zbytečně mnoho.

„Není tu moc velká naděje, že bych ještě hrál basket. Ale pořád věřím ve svou inteligenci. Můžu uspět jinde,“ doufá Harrison, že ze dna vede jediná cesta - a tou je odraz vzhůru.Najdete na iDNES.czmobilní verze