Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Damašek: Už žádný desetiboj

2 2000
Opakované potíže se zdravím, následek vážné automobilové nehody ze soustředění v Tatrách v roce 1997, dnes znemožnily Kamilu Damaškovi nastoupit do druhého dne Superligy Evropského poháru ve finském Oulu. Z boje o obhajobu titulu se tak ze dne na den stal nejen boj o udržení v elitní společnosti, ale boj o holé zdraví zbylého torza desetibojařů. Tomáše Komendu stále trápí sval v kyčli, Janu Poděbradskému se opět ozvala achillovka, zdravý je pouze Aleš Pastrňák.

Sedmadvacetiletý Damašek se navíc po noční ledvinové kolice rozhodl ukončit kariéru. "Nemá to cenu, za zdraví mi to určitě nestojí. Jsem přesvědčen, že končím. Už žádný desetiboj," prohlásil Damašek po nočním martyriu, které mu znemožnilo dokončit poslední desetiboj kariéry.

"V noci mi bylo zle, ráno se to trochu zlepšilo, ale zůstal jsem radši v posteli," řekl novinářům  svěřenec Zdeňka Váni. Damašek jako jediný z trojice pasažérů přežil 23. října 1997 tragickou autonehodu, při které si zlomil čtyři žebra, vážně poškodil plíce a lékaři mu museli odebrat pravou ledvinu.

"Měl klasické příznaky ledvinové koliky. Bylo mu zle, měl teplotu i vysoký tlak, takže ráno zůstal na pokoji," objasnil Damaškovy potíže lékař Zdeněk Kareš. Pramalou radost měl také šéftrenér reprezentace Václav Fišer. "Budeme mít velké problémy, Poděbradský sotva běží, nevýrazné výkony Komendy jsou pro mě záhadou. Doufám, že kluci alespoň zabojují a udrží se," věřil Fišer.

Trenér Váňa, kouč světového rekordmana Tomáše Dvořáka a dalšího z desetibojařské party Dukly Praha Romana Šebrleho, konec Damaškovy kariéry přivítal. "I když letos dodělal jeden poměrně kvalitní desetiboj, tak se mu to od té nehody v noci po prvním
dnu stalo už potřetí," řekl Váňa. "Zdraví je přednější," dodal. "Určitě je to lepší, než kdybychom ho museli převézt do nemocnice na umělou ledvinu a pak tady ve Finsku strávil čtrnáct dní," přidal se Fišer.

Vrchol Damaškovy kariéry přišel v roce 1996, kdy si vytvořil osobní rekord 8256 bodů a zúčastnil se olympijských her v Atlantě. Jeho vícebojařský rozlet však přibrzdila tatranská nehoda, která odstartovala sérii zdravotních problémů. Po léčbě ve střešovické nemocnici začal Damašek s lehkým tréninkem již na začátku roku 1998 a těšil se na svůj první desetiboj ve "druhém" životě.

Krátce nato však utrpěl zranění kyčelního svalu a v plicích se mu opět objevila voda. V dubnu téhož roku si natáhl stehenní sval a opět měsíc odpočíval. Na podzim 1998 už trénoval naplno, ale kvůli vážnému zranění levého kolena v dubnu 1999 musel na operaci, při které mu lékaři vyňali čtvrtinu menisku. Kvůli zdravotním problémům vynechal i letošní halovou sezónu.

"Když ráno vstanu, tak vím, jaké je počasí. Klouby mě bolí, hrozně dlouho mi trvá, než se rozcvičím," pravil Damašek,  několikanásobný mistr republiky a stříbrný ze světové univerziády 1997. "Po nehodě jsem se však učil chodit a považuji za úspěch, že jsem se k atletice vrátil," dodal desetibojař.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze