Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Daly zase běsní: „Jsi impotent,“ vzkázal novináři za článek o sobě

Loni si John Daly odpykal poslední trest - půlroční zákaz startů na americkém území za incident s divákem při turnaji v Austrálii. | foto: AP

7 2010
John Daly se tak rozlítil na novináře, který si dal práci a vytvořil sumář prohřešků třiačtyřicetiletého hráče, že proti němu podnikl protivýpad. Daly zveřejnil soukromé telefonní číslo Garryho Smitse ve svém osobním profilu na sociální síti Twitter.

Reportér listu The Florida Times-Union vytáhl informace z oficiálního svazku, který o Dalym vede PGA Tour. Čítá 456 stran a je teď věcí veřejnou, protože golfistovi se nepodařilo právně si vymoci utajení jeho obsahu.

Daly vzal proto spravedlnost do svých rukou. Smitse označil na webu za impotenta, jenž napsal článek, aniž by v něm byla jediná čerstvá informace. "To není novinařina, sežeň si nějaké novinky, Gary," vzkázal.

Na novinářovo telefonní číslo zavolalo krátce po zveřejnění asi třicet hráčových fanoušků. "Jsou velmi nešťastní," uznal Smits.

neřestný golfista zůstává miláčkem diváků

Enfant terrible světového golfu... J.D. ... nebo taky Big John – to jsou přezdívky, za kterými se skrývá jeden z nejpopulárnějších golfistů světa – John Daly. Hráč, který byl znám svými dlouhými drivy i bouřlivým životem. A to jak mimo golfové fairwaye, tak i na nich. Jeho talent však zdaleka nebyl naplněn.

Australian Open 2009 - John Daly, 1. kolo.

Píše se rok 1991 a do knihy hříchů Johna Dalyho přibývá první zápis – na turnaji v Mississippi počastuje nadávkou svého soupeře a US PGA Tour musí udělat první kárné opatření.

V tu chvíli nikdo netuší, že disciplinární řízení budou u tohoto hráče stejně početná jako hordy jeho nadšených fanoušků.

To bylo však stále čtyři měsíce před tím, než se svět naučil znát jeho jméno v souvislosti se senzačním vítězstvím na majoru PGA Championship. Turnaje, do kterého vstupoval v roli náhradníka a přesto dokázal zvítězit. John Daly se stal přes noc miláčkem "ordinary Joes", běžných Američanů.

British Open 2009 - John Daly (v pozadí) a jeho přítelkyně Anna Cladakisová.

Když se nedávno dostala do rukou médií jeho "kniha hříchů", bylo čtení v ní bezprecedentním pohledem na život jednoho z nejkontroverznějších hráčů na PGA Tour. Americká profesionální série drží prohřešky a tresty svých členů v deskách s nápisem přísně důvěrné.

Na veřejnost se Dalyho hříchy dostaly jen díky soudnímu sporu mezi výše jmenovaným hráčem a vydavatelstvím Morris Publishing. Staly se tak veřejným spisem, který má 456 stran.

Můžeme zde číst například to, že John Daly byl pokutován během své kariéry sumou dosahující 100 tisíc dolarů ... pětkrát byl suspendován z US PGA Tour ... šestkrát byl v podmínce ... jedenáctkrát se u jeho jména nachází sousloví "chování nepřípustné profesionálnímu hráči"... a jedenadvacetkrát prý "selhal v předvedení nejlepšího úsilí".

Mnoha jeho eskapádám se dostalo velké mediální pozornosti. Jedna z nich našla dokonce i filmovou podobu (Zelený svět) - na šesté jamce na hřišti Bay Hill posílal do vody jeden míč za druhým a nakonec z toho bylo skóre 18!

Wyndham Championship 2009 - John Daly, 1. kolo

Některá provinění vyvolávají úsměv – to když například v roce 1993 při golfové akademii začal odpalovat míče přes hlavy přítomných diváků na tribuně. V dalším zápise čteme, že s chováním profesionála se neslučovalo ani to, když v roce 2008 odpaloval míče v pro-am turnaji z plechovky od piva, kterou mu nabídl hudebník Kid Rock.

To, že odešel v průběhu rozehraného kola kvůli vysokým výsledkům – jako například v roce 1993 na Southern Open či v roce 1997 na US Open – pak pochopitelně také nezůstalo bez trestů.

I přesto, že John Daly nevyhrál na US PGA Tour od roku 2004 (Buick Open), je stále považován za jednoho z nejpopulárnějších hráčů americké série. V posledních třech letech hraje především díky sponzorským pozvánkám a stále přitahuje pozornost diváků.

Televizní stanice The Golf Channel s ním dokonce natočila reality show nazvanou Being John Daly (Být Johnem Dalym), která zavádí diváky do zákulisí světového golfu.

John Daly je prostě mužem mnoha tváří – na jedné straně skoro geniální hráč, který zvítězil ve dvou majorech v kariéře, na druhé straně člověk, který své nadání a talent promrhal v alkoholu a bujarém životě. Čtyřikrát rozvedený, všemi démony stíhaný, ale stále hráč, na kterého se diváci při turnaji těší nejvíc.Najdete na iDNES.czmobilní verze