Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další zranění už nepřijde, ulevila si Baďurová. Teď založí sportovní školku

Tyčkařka Kateřina Baďurová na tréninku v létě 2009. To to ještě s pokračováním její kariéry vypadalo nadějně | foto: Ivana Roháčková

30 2010
V obou rukou berle, z tváře se ale úsměv nevytratil, i když tyčkařka Kateřina Baďurová v pátek prohlásila: "Musím se skákáním skončit." Rozhodování bylo vcelku jednoduché - utržený vaz v koleni by vrcholový sport nevydržel.

"Cítím úlevu, že už mě žádné další zranění nepotká," říkala sedmadvacetiletá česká rekordmanka.

Jenže současně v ní bublá i lítost z toho, že neprodala všechno, na co měla.

"V životě jsem potkal jediného profesionála, Kačka ke všemu přistupovala pečlivě," rozpovídal se Tomáš Janků, přítel bývalé české skokanky. "Když byla zdravá, dokázala se rovnat s těmi nejlepšími. Jsem rád, že skončila, toho sportovního neštěstí bylo až moc, je to vysvobození."

Kateřina Baďurová

Kateřina Baďurová se stříbrnou medailí z MS v Ósace 2007...

Kateřina Baďurová

... a po nešťastné olympiádě v Pekingu o rok později, kdy neskočila ani základ

"Ale já jsem ráda aspoň za tu jednu medaili," vzpomínala Baďurová na placku z mistrovství světa v Ósace, kde skončila druhá za Ruskou Isinbajevovou.

Právě s přítelem Janků se výborně doplňovali: když on se stal vicemistrem Evropy, ona přivezla světové stříbro. "Nebo když já jsem si utrhl koleno, ona dvě," říkal někdejší výškař.

Když Janků skončil v roce 2009 s vrcholovým sportem, slíbil: Teď Katce vrátím všechno, co dělala ona pro mě.

"Já bych rád bych vařil, ale asi by to nemělo ten efekt. I nádobí do myčky dám, ale pokaždé je tam naskládám špatně," smál se. "Dokonce rád luxuju, ale jen co strčím vysavač do skříně, za pět minut se luxuje znovu."

"Myčku potvrzuju, ale s tím luxem je to horší," nedala se rodačka z Ostravy.

S MISTREM. Kateřina Baďurová a Tomáš Janků při focení kalendáře Dukly 2009. Fotograf Jan Saudek (uprostřed) slíbil, že jim nafotí svatbu

S MISTREM. Kateřina Baďurová a Tomáš Janků při focení kalendáře Dukly 2009. Fotograf Jan Saudek (uprostřed) slíbil, že jim letos v září nafotí svatbu

"Já totiž nechápu, proč se musí uklízet v neděli ráno, nebo v šest večer, kdy už to není skoro vidět," kroutil zase hlavou Janků.

Až skončí rehabilitaci, má Baďurová další sportovní plány: v pražském Suchdole chce založit mateřské centrum se zaměřením na pohyb.

"Už máme pronajatou vilku s vlastní zahradou, kde bude maximálně třicet dětí," líčila. "Až budu mít vlastní děti, taky je tam budu dávat. V nejbližším roce to ale neplánujeme."

"náš vztah přerostl v antipatii"

Pavla Rybová

Že její bývalá reprezentační kolegyně Baďurová ukončila kariéru, vlastně ani nevěděla.

"Noviny poslední dobou nečtu," říkala Pavla Rybová, halová mistryně světa v rozhovoru pro iDNES.cz.

V pozici fyzioterapeutky se stará o fotbalisty, jednou týdně ordinuje pro externí pacienty. "Její kariéra se dala zachránit," kouká se z odborného hlediska.

"Kdyby se na tom problému pracovalo intenzivně. Osy kolen jí vždycky inklinovaly k přetížení dovnitř, byla to slabá stránka jejího těla. Ale když vás nic nebolí, tak se to neřeší."

Dokázala ale ocenit Baďurové zarputilost. "Katka je pro mě ztělesněním neuvěřitelného bojovníka. To, co jsem zažila já, tedy že jsem rok dva stála a nemohla závodit, tak to si ona prožila nesčetněkrát."

Obě měly ambice na pozici jedničky v tyčkařském sektoru. "Ze začátku byl náš vztah velice dobrý, jenže pak to vlivem okolí přešlo až do antipatií," vzpomínala Pavla, rozená Hamáčková. "Ve finále mě to mrzelo."

Ale takový je sport. Navíc, když spolu trávili většinu času v roce, závodníci pak necítí potřebu vídat se mimo sportoviště.

"Třeba u kluků jsou vazby pevnější, oni dokážou překonat problémy rivality a žárlivosti."

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze