Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Račická zastávka vynesla Štěrbové čtvrtý titul na 20 kilometrů

Česká plavkyně Lenka Štěrbová | foto: Michal Klíma, MAFRA

28 2014
Právě mířila směr chorvatský ostrov Hvar, kde pardubickou plavkyni Lenku Štěrbovou čeká v sobotu závod na 16 kilometrů. Před slanou vodu se ale ještě v Račicích, v rámci Mistrovství České republiky na 20 kilometrů, ponořila do sladké. Dlouhý závod ovládla počtvrté v kariéře, a tím se v počtu titulů dotáhla na svoji matku Lenku a rovněž známou českou reprezentantku Yvettu Hlaváčovou.

Na veslařském kanálu v Račicích chyběla člence SC PA Pardubice z důvodu startu na jiném závodu největší konkurentka, plavkyně brněnské Komety Sylva Rybářová. Její absence se Štěrbové na jednu stranu hodila, ale negativní vliv její otec a trenér v jedné osobě Michal Štěrba také našel.

„Kdyby tam Sylva byla, tak by byl výkon lepší, protože by Eňa musela více bojovat a zaplavala by lepší čas. Z druhého pohledu byla po předchozím závodu v Berlíně na 25 kilometrů unavená, a proto bylo dobré, že si nemusela sáhnout úplně na dno,“ řekl Štěrba.

Fotogalerie

Jeho dceři kromě slabší konkurence hrály do karet i podmínky.

„Voda měla dvacet stupňů. Chvíli pršelo, ale pak také svítilo sluníčko, takže ideální,“ chválil si Štěrba.

Samotné pořádání závodů na kanále se mu však příliš nezamlouvá. Pro pořadatele je podle Štěrby plavání v uměle vytvořeném prostředí méně náročné na organizaci, ale zároveň ubírá na atraktivitě.

„Jsem ze staré školy, a tak mám rád, když se plave odněkud někam. Pravé krásné dálkové plavání to tady není. Plavalo se osm kruhů po 2,5 kilometrech, takže to pro mě nebylo úplně záživné. Chápu ale, že názory se různí. Tendence přesouvání závodů na kanály však roste,“ potvrzuje kouč.

Z diváckého pohledu však mají fanoušci větší přehled o dění a aktuálním pořadí ve vodě.

„My trenéři jsme pak mohli celý závod sledovat z okolní stezky přímo z kola či kolečkových bruslí, což je rozhodně zajímavá možnost,“ uznává Štěrba.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze