Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co s sebou na Dakar? Českým posádkám pomáhají také talismany

Tomáš Vrátný (vlevo) a Artur Ardavičus | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

4 2015
Hlavně nezapomenout talismany, které by měly ochránit posádku a přinést štěstí. I na to myslel Tomáš Vrátný, šéf ostravského Bonver Dakar Projektu, když vyrážel na letošní ročník nejnáročnější maratonské rallyové soutěže.

„Musím říct, že si na tyto věci hodně potrpím, a doufám, že nás všechny talismany budou chránit,“ uvedl Vrátný ještě před odletem. „Talismanů budeme mít v kabině několik. Před odjezdem jsem během příjemného setkání se zástupcem Valašského království dostal kromě slivovice i medailonek svatého Kryštofa, který pojede s námi. V kabině bude i andílek, jehož jsem dostal od manželů Tarasových. Ti nás talismanem vybavují každý rok,“ líčil Vrátný.

„Od holek z kanceláře neboli ještěrek, jak jim říkám, jsem dostal dvě ještěrky pro štěstí, takže ty tam také budou s námi. Pak jsem dostal ještě jednoho svatého Kryštofa, tentokrát na obrázku, a to od asistentky Markéty. No a k tomu ještě talisman od manželky,“ dodal Tomáš Vrátný.

Vrátného tým staví na start dakarské rallye stejně jako loni tři kamiony. Jedničkou stáje je kazašský pilot Artur Ardavičus, další dva speciály budou pilotovat šéf Vrátný a Polák Robert Jan Szustkowski.

Početný tým cestoval do Jižní Ameriky po částech. První z nich odcestovala 30. prosince, ta druhá odletěla na Nový rok. „Do Buenos Aires přiletíme 2. ledna dopoledne a hned odpoledne nás čekají přejímky. Věřím, že všechno půjde hladce, protože v týmu máme dostatek zkušených lidí na to, abychom to zvládli,“ podotkl ještě před cestou Vrátný.

Příchod nového roku prožil na cestách i jezdec týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý z Bruntálu. Silvestr oslavil nad Atlantikem. „Rozhodně to nebyl žádný bujarý večírek, jelikož hned po příletu nás čekaly povinnosti. Ale v letadle veselo bylo. Díky posunu času mohli někteří jedinci slavit Nový rok hned několikrát,“ usmál se Kolomý, který ve svém voze tradičně vozí bruntálskou zubatou žábu.

Tentokrát musela Kolomého posádka, kterou už tradičně tvoří bratři René a David Kiliánovi, přibalit také spacáky. Novinkou 37. ročníku Dakaru je totiž pro kategorii kamionů takzvaná maratonská etapa. Ta je na programu 10. a 11. ledna a v těchto dvou dnech se posádky musí obejít bez mechaniků a asistenčního vozu.

„Jaké to bude, to poznáme až na místě. Ale víme, že si s sebou musíme přibalit více nářadí a spacáky, abychom měli kde přespat,“ prohlásil David Kilián.Najdete na iDNES.czmobilní verze