Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spojovat mé akné s dopingem? To snad ne, zlobí se nejrychlejší Evropanka

Dafne Schippersová na mistrovství světa v Londýně. | foto: Reuters

8 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Sedí v hotelovém salonku, klábosí s ostatními. Potom vyráží ven, na procházku k Toweru. Dafne Schippersová je uvolněná. A to je pro ni důležité.

„Loni v Riu to byl chaos. Každý si ze mě chtěl ulomit kousek,“ vzpomíná nizozemská sprinterka na mistrovství světa atletů v Londýně.

Na hrách v Brazílii snila o zlatu, ale místo toho byla pátá na stovce a stříbrná na dvojnásobné trati. Vše vyvrcholilo zbabranou předávkou ve štafetě. Odlétala z olympiády s depresivní náladou.

Dafne Schippersová na mistrovství světa v Londýně.

„Znovu jsem potřebovala něčím nakopnout motivaci. A tím nakopnutím je Londýn,“ povídá.

Finále její hlavní trati 200 metrů teprve přijde. Ale už po stovce Schippersová slaví. Ze semifinále sice prošla o fous, přesto si i v nevýhodné deváté dráze utíkala ve finále pro bronz.

„Mám medaili i z tak krajní dráhy. Jsem šťastná!“ jásala. Evropanka bílé pleti opět rozrazila blok Afroameričanek a Afričanek.

06.srpna 2017 v 23:28, příspěvek archivován: 08.srpna 2017 v 03:08

European 100m champion✅ Olympic 200m silver medalist✅ World 100m bronze medalist✅ @dafneschippers bags another medal at #London2017 https://t.co/eHwIT9riDV

„Už na základce jsem vždycky byla rychlejší než všichni kluci, i když jsem s nimi hrála fotbal,“ vypráví Nizozemka. „Vůbec se jim to tehdy nelíbilo.“

Později se stala juniorskou mistryní světa v sedmiboji a v Moskvě 2013 v něm získala světový bronz i mezi ženami. Načež v Pekingu 2015 nachystala všem šok. Jen tři měsíce poté, co oznámila, že se stává sprinterkou na plný úvazek, tu ovládla dvoustovku.

Navíc v čase 21,63!

V minulosti byly rychlejší pouze dvě ženy a nad oběma se vznáší mrak dopingového podezření či obvinění. Američanka Florence Griffithová-Joynerová v Soulu 1988 za 21,34 a Marion Jonesové v roce 1998 za 21,62.

Dafne Schippersová (uprostřed) byla nejrychlejší v závodu na 200 metrů.

PEKING 2015. Dafne Schippersová senzačně triumfuje na dvoustovce.

V rodném Utrechtu poctili Schippersovou tím, že po ní pojmenovali most. Zároveň se však vynořily spekulace, jimiž je dnešní atletika prostoupena. Ti nedůvěřiví začali zkoumat akné na tváři a zádech 25leté sprinterky. Nemá ho tam snad proto, že používá steroidy?

Fotogalerie

„Nenávidím, když mi lidé kladou takové otázky,“ říká. „Pracuji nesmírně tvrdě, abych byla dobrou atletkou, dodržuji dietu i životosprávu, žiji pro svůj sport. A pak se mě zeptají na něco takového.“

Vysvětluje, že akné mají Schippersovi v rodině. „Matka ho řešila až do čtyřiceti. Má kůže je prostě taková. Obtížně jsem se srovnávala s tak nesmyslným obviněním.“

Nicméně i to dokázala, částečně za přispění nového kouče, Američana Reidera. Ten upozadil mítinky Diamantové ligy a směřoval formu své svěřenkyně k „velkému zlatému třesku“ v Londýně.

V pátečním vyvrcholení dvoustovky, v opětovném souboji s americkou vítězkou nejkratšího sprintu Tori Bowieovou k němu má dojít.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze