Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královská etapa v režii Čechů: vyhrál König, celkově vede Vakoč před Bártou

Momentka z 3. etapy Czech Cycling Tour | foto: Jan Brychta / Czech Cycling Tour

15 2015
Na tuto chvíli dlouho čekal. Uběhlo 23 měsíců od chvíle, co Leopold König naposledy zvedal v cíli etapy vítězně ruce nad hlavu. Tehdy jásal na španělské Vueltě. A nyní opět, po královské etapě Czech Cycling Tour. Byl to den ve znamení českých cyklistů: druhý dojel Hník, třetí Bárta. A Petr Vakoč z týmu Etixx-QuickStep celkově vede.

Přetěžkých 199 kilometrů z Mohelnice do Šternberka, přes Jeseníky, se 4000 výškovými metry a se sedmi vrchařskými prémiemi. Navrch opět úmorné vedro. Takové bylo sobotní menu, které prověřilo peloton.

Pro Leopolda Königa to byl terén, který důvěrně zná, a v němž dal svým vítězstvím zapomenout na zklamání z úvodní týmové časovky.

Momentka z 3. etapy Czech Cycling Tour

Momentka z 3. etapy Czech Cycling Tour

Pro kolumbijského sprintera Fernanda Gaviriu v růžovém dresu lídra to byla naopak podle očekávání příliš těžká zkouška. Dvacetiletý mladík z Etixxu nabral na 61. místě manko dvanácti minut a propadl se pořadím.

Jeho stáj však nadále drží celkové vedení. Platí totiž: třetí den a třetí různý lídr závodu z týmu Etixx. Po Štybarovi a Gaviriovi převzal výsostný dres Petr Vakoč.

V nedělní závěrečné etapě jej však bude muset se svým worldtourovým týmem tvrdě bránit.

Pouhých šest vteřin totiž ztrácí na druhé příčce Jan Bárta z Bory.

Rozhodlo Ecce Homo

Skupina jedenácti uprchlíku, kteří odjeli pelotonu v první hodině etapy, šlapala s takřka pětiminutovou převahou po Jeseníkách. Jenže vše se rozhodovalo až na závěrečných desetikilometrových okruzích kolem Šternberku, které vedly i přes pověstné stoupání Ecce Homo. Jezdci je absolvovali celkem třikrát. 

Tempo pelotonu dlouho tahal Etixx, než se této práce ujaly český výběr a v pátek tolik zklamaná polská stáj CCC Sprandi Polkowice.

Hned při prvním šternberském okruhu byli původní uprchlíci sjeti a ostře nastoupili dva Češi, kteří předcházejícího dne ztratili veškeré ambice na úspěch v celkovém pořadí: Leopold König v trikolóře českého výběru a Jan Hirt v oranžovém dresu CCC.

Společně si vypracovali na Ecce Homo půlminutový náskok, který mocně, ale marně stahovali nejprve Petr Vakoč a později pro změnu Jan Bárta i průběžně druhý Zdeněk Štybar.

V posledním kole König unikl odpadajícímu Hirtovi a sám si šlapal pro etapové prvenství.

Štybara postihly při stíhání vedoucího dua křeče a propadl se, naopak ze zadních pozic se dopředu znovu prodíral Vakoč a držel tak prapor prvodivizního Etixxu nadále nahoře.

Fotogalerie

„Bylo to dnes tvrdé,“ líčil později český mistr Vakoč. „Trochu jsme udělali chybu, když jsme nechali na okruzích ujet Königa. Nejprve jsem ho sám zkoušel dojet, ale začaly mě chytat křeče a dojeli mě ostatní. Pak nastoupil Bártič, se kterým tam byl i Štyby, ale ten taky dostal křeče a odpadl. Já jsem to poslední kolo načal asi s půlminutovou ztrátou na skupinu přede mnou, na kopci už to bylo jen 15 vteřin a kilometr před cílem jsem skupinu dojel.“

König si nikým neohrožován přijel na šternberských kostkách s náskokem 31 vteřin pro triumf v etapě.

„Nic jiného mi nezbývalo než vyhrát tady etapu, protože po časovce jsme přišli o naději na celkové vítězství,“ říkal spokojeně.

Leopold König v národním dresu za vítězným cílem královské etapy Czech Cycling...

Leopold König v národním dresu za vítězným cílem královské etapy Czech Cycling Tour

Za ním dorazila skupinka pronásledovatelů, ve které podtrhl úspěch národního výběru druhý Karel Hník.

„Odtáhl jsem rovinu Kenymu před nájezdem na poslední okruhy. Pak jsem už jenom likvidoval nástupy,“ říkal Hník, který v sezoně jezdí za dánský druhodivizní tým Cult Energy. „Dneska jsme to zvládli takticky dobře a jsme s etapou maximálně spokojení. Věděl jsem, že pokud chci něco udělat v závěru, musím nastoupit 500 metrů před cílem. První dva dny se nám tu příliš nepovedly, ale dnes jsme si všechno vynahradili. Je to moje první bedna na závodě tak vysoké kategorie, i proto jsem moc rád.“

Za ním projel jako třetí cílem Jan Bárta a získal tak cenné čtyři vteřiny bonifikace. ale jelikož v téže skupině s ním dorazil i Vakoč, do růžového dresu lídra závodu Bártu ani ty nevynesly.

„Ten závěrečný kopec byl strašně těžký,“ přiznával lídr týmu Bora. „V posledním kole jsem ho musel odtahat celý sám a to samé potom ve sjezdu. Předtím mi aspoň hodně pomohl Schillinger. Sil jsem měl dostatek, měl jsem dobré nohy, ale náročné to tedy bylo velmi.“

S nimi přijeli v této skupině ještě Hirt, Polák Cieslik z Whirlpoolu, Chorvat Kvasina z Felbermayru a Španěl De La Parte z Teamu Voralberg.

Další skupinku přivedl se ztrátou 1:18 minuty Serry z Etixxu. Devatenáctý Štybar ztratil 1:29 minuty.

Poslední etapa vede v neděli z Olomouce do Dolan a vyvrcholí obtížnými okruhy, kde se ještě může přihodit všelicos. „Etixx to má stále skvěle rozjeté, má i silný tým, ale uvidíme, co se stane zítra,“ neskládá zbraně Bárta.

Dva Češi se utkají o celkové prvenství.

„Bude to těžké kontrolovat, ta etapa je náročná,“ říká lídr závodu Petr Vakoč. „Doufám, že nám to vyjde.“

Pokud se mu povede vedení uhájit, byl by to jeho první vítězný etapový závod v barvách Etixxu-Quick Step.

Cyklistický etapový závod Czech Cycling Tour

European Tour 2.1

3. etapa Mohelnice-Šternberk 199 km: 1. König 4:55:47, 2. Hník (oba český výběr), 3. Bárta (ČR/Bora), 4. Cieslik (Pol./Whirlpool), 5. Vakoč (ČR/Etixx), 6. Kvasina (Chorv./Felbermayr), 7. De La Parte (Šp./Voralberg) všichni -31, 8. Hirt (ČR/CCC Sprandi) -36,  9. Serry (Bel./Etixx), 10. Pomošnikov (Rus./Itera Kaťuša), 11. Schlegel (ČR/AWT Greenway) všichni -1:18,... 13. Polnický (ČR/Whirlpool) -1:26, 19. Štybar (ČR/Etixx) oba -1:28, 51. Koudela (český výběr) -10:55.

Průběžné pořadí: 1. Vakoč, 2. Bárta -6, 3. Serry (Bel./Etixx) -47, 4. Štybar -56, 5. Cieslik -1:21, 6. Schlegel -1:49, 7. Hoekstra (Niz./Jo Piels) -2:35, 8. Hirt -4:05,... 11. König -4:35, 16. Hník -4:54, 19. Polnický -5:17.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze