Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosový mistr ulétl všem soupeřům

9 2000
M l a d á B o l e s l a v - Velkým sólem jako nedostižný jezdec, pro soupeře ve zdrcujícím vítězství, tak si dojel Petr Dlask pro titul cyklokrosového mistra republiky. Téměř minutový náskok před druhým Radomírem Šimůnkem jej pasoval na suveréna domácího pelotonu, technicky na záludném terénu bezchybného.

"Měl v sobě obrovskou motivaci," podotkl trenér reprezentace Petr Klouček. Před startem mi řekl: Já pojedu, dokud za mými zády nikdo nezbude." Do závodu, prestižně vypjatého vzhledem k nominaci pro mistrovství světa v Nizozemsku, se Dlask vrhl bez přibrzďující taktiky. "Věřil jsem si a doufal, že na špici odjedu celý závod." Zpočátku mu na záda dýchal Šimůnek, Dlaska ale nestřídal.

"Ani nemohl, na špici jsem ho nepustil, měl jsem tempo hezky rozjeté," líčil Dlask souboj, trvající pouze do druhého okruhu. V ledovém korytu strhnul Šimůnek galusku z ráfku, a než ji nasadil, ztratil s Dlaskem kontakt.

"To byla moje jediná velká šance," přiznal Dlask. "Kontroloval jsem se, abych neudělal nějakou chybu, z ledu se stávala břečka, kdo věděl, co je pod ní." Občas se otočil, přece jen si nebyl zcela jist, zda tempo postačuje. "Co kdyby za mnou někdo chytil druhý dech."

Dlaska marně stíhala skupinka tří jezdců plzeňského Stocku, Ausbuher, Metlička a Nový, k níž se připojil Šimůnek. Jen nejrychlejší z ní, druhý v cíli, se podle nominačních kritérií kvalifikoval přímo na světový šampionát. Ve chvíli, kdy Šimůnek skupinu vedl, v sedle zakolísal.

"Ustřelilo mi to a Vašek přes mě spadl," řekl Šimůnek. Spolu s Ausbuherem se ze střetu rychle vymotali. "Půl závodu jsem odtáhl sám," řekl Ausbuher. " A pak jsem si Šimůnka nechal ve spurtu moc odjet." Šimůnek, který poprvé v životě startoval v jednom závodě se svým synem, obhájil prestiž nejproslulejšího jezdce pole. "Že jsem vysvlékl galusku, nebylo ani moc důležité. Hlavně, že jsem najel jako první na cílovou rovinku a kvalifikoval se z druhého místa na šampionát."

Jeden z kandidátů reprezentace, Václav Ježek, hned v prvním okruhu před umělou překážkou, prknem přes cestu, při seskoku z kola klopýtl, upadl a dlouho nasazoval řetěz. "Nevyndal včas nohu, zřejmě mu tretra přimrzla k pedálu," vypozoroval trenér Klouček. "Při stíhačce jezdil o tři pět vteřin rychleji než stíhací skupina za Dlaskem, než upadl podruhé." Ze tří cyklokrosových mušketýrů, držících se stále světové špičky, chyběl po boku Dlaska a Šimůnka pro chřipku Jiří Pospíšil. Silně jednotvárný závod by se vyvíjel zřejmě zajímavěji.

"Bylo mi líto, že Jirka nejel, celý rok jsme spolu závodili," vzpomněl na kamaráda Dlask.
Trať, mající napodobit rovinatý terén světového šampionátu, nepřipomínala klasický cyklokros. Vedla uprostřed paneláků po cestách kolem několika hřišť, a její osmimetrové převýšení sotva vyžadovalo odvahu. Svět směřuje k rychlostním okruhům.

Už před závodem oznámil trenér, že v nominaci jsou nejlepší jezdci ve Světovém poháru, Dlask a Pospíšil. Pokud vyhrají, k týmu se přiřadí další jezdec v pořadí. Kompletní pětku měl trenér uzavřít podle svého výběru. "Takže se podle kritérií nominovali Dlask, Pospíšil a Šimůnek. Tým zřejmě doplním Ausbuherem a Ježkem." To je nominace, kterou trenér předloží předsednictvu svazu. O týmu do 23 let a juniorech rozhodne později.

Mistrovství republiky, 25 km, devět okruhů po 2780 m: 1.Dlask (Author) 58:10 min., 2.
Šimůnek (Ben Car), 3. Ausbuher oba -46, 4. Nový -48, 5. Metlička (všichni Stock Plzeň) -51, 6. Čabla (Hlinsko) -1:41, 7. Mlynář (Control Johnson), 8. Tichý oba -1:50, 9. Mudroch (oba Hlinsko) -1:54, 10. Hekele (Loštice) -2:00... 13. Kášek (Budvar, první junior) -2:50, 19. Šimůnek jun.

Petr Dlask za sebou nechal i nejzářivější hvězdu, Radomíra Šimůnka

Autor:


Témata: Petr Dlask
Najdete na iDNES.czmobilní verze