Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklokrosař Štybar chtěl zlato. Ale zaplaťpánbůh za druhé místo, říká

Cyklokrosař Zdeněk Štybar (vlevo) se stříbrnou medailí z MS 2009. Uprostřed vítězný Belgičan Niels Albert, vpravo další Belgičan Sven Nijs. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

3 2009
Zdeněk Štybar zachránil pověst českého cyklokrosu. Díky jeho stříbrné medaili nevyšlo Česko na mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide naprázdno, což by se stalo poprvé od šampionátu v roce 1999 ve slovenském Popradu.

To však byla pro 23letého Štybara chabá náplast. On chtěl zlato.

zdeněk štybar odpovídal čtenářům

Co vám k němu chybělo?
Bohužel jsem špatně našlápl pedál po výběhu schodů, ztratil jsem na Alberta pět deset metrů a to dost možná rozhodlo.

Takže pedál vás stál vítězství?
No, možná že kdybych jel s ním, tak bychom nedokázali spolupracovat a počkali bychom na ostatní. Protože já bych mu netáhl celý závod špic, abych se pak nechal přespurtovat. Těžko říct. Albert byl silný, nejlepší, já musím být šťastný za druhý flek.

Belgičan Niels Albert ujel ve druhém kole. Vy jste se za ním hned vydal, věřil jste si, že ho dojedete?
Mně to bylo jasné už před závodem, že to Albert zkusí na začátku. A nic jiného mi nezbývalo, než jít po něm. Nevěděl jsem, v jaké je formě, tak jsem si jel svoje tempo.

Váš trenér Vojtěch Červínek vám něco ukazoval na trati. Jaké to byly pokyny?
Ukazoval mi, že chvílemi jdu po Albertovi. Jenže já jsem jel celou dobu na maximum a poslední kola už v křeči a snažil jsem se udržet si druhé místo.

Berete tedy stříbro jako úspěch, i když stejnou medaili máte z loňského Trevisa?
Trochu zklamaný jsem. Na druhou stranu je lepší být druhý než pátý, ale být mistr světa, nebo druhý, to je obrovský rozdíl. Jsem šťastný, že jsem zaplatil práci týmu, mechanikům i fanouškům. V hloubi duše jsem doufal v příčku nejvyšší, ale zaplaťpánbůh za druhé místo.

V čem byl letošní závod jiný než ten minulý v Itálii?
V Trevisu jsem vybojoval stříbro v posledním kole, tady jsem o něj musel bojovat padesát minut. Poslední kola jsem jel v křečích. Myslel jsem si, že bych se ještě mohl kousnout, ale Albert měl náskok deseti vteřin a to už nešlo. Sjel jsem to jednou, ale podruhé už ne. Mrzí mě to. Ale musím jít dál, do dalších závodů. Připravit se dobře na Tábor.

Takže v Táboře to napotřetí vyjde?
Já bych hrozně rád, ale mistrovství světa, to je úplně jiný závod, a myslím si, že my Češi tam budeme pod ještě větším tlakem než tady. Třeba Nizozemec Boom, loňský mistr světa, se psychicky zlomil (dojel na 20. místě) a mě se může stát příští rok to samé.

Porušíte teď životosprávu?
Moc ne, nemůžu si toho tolik dovolit. Čekají mě ještě závody. Ale večer máme večeři s týmem a sponzory a pak chci být v rodinném kruhu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze