Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosař Šimůnek ovládl memoriál svého otce, Štybar našel přemožitele

Radomír Šimůnek ml. vítězí v memoriálu svého otce. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

28 2010
Kvapně vyrazil, vůbec se neohlížel na hvězdné soupeře včetně Zdeňka Štybara, který zatím v sezoně vyhrál, co mohl. Cyklokrosaře Radka Šimůnka mladšího štvala kupředu jediná myšlenka: uspět v závodě, který se v Táboře jel jako memoriál jeho otce. A dokázal to.

V cíli pak Šimůnek zvedl ruce, oči mu zabloudily kamsi k nebi. Takhle uctil tátovu památku. Cyklokrosová legenda náhle zemřela letos v srpnu, ve 48 letech.

Radek Šimůnek st.

Byl českou cyklokrosařskou ikonou 80. a 90. let. Po titulu juniorského mistra světa v roce 1980 získal brzy i dvě seniorské zlaté medaile mezi amatéry. Vrcholem jeho kariéry byl titul mezi profesionály z roku 1991, díky němuž ovládl i anketu Sportovec roku.

Na stupně vítězů českého reprezentanta doprovodili Němec Christoph Pfingsten a Francouz Steve Chainel. Mistr světa Štybar dojel čtvrtý a skončila tak jeho parádní série sedmi vítězství.

Šimůnek mladší hned v prvním kole vylétl z pelotonu jako střela a rychle získal malý náskok. "Ani otec by asi nebyl šťastný, že jsem vyrazil tak zbrkle. Ale byl jsem obrovsky namotivovaný a jel," řekl po závodu šťastný vítěz, který jinak spíše vyznává taktické závody, v nichž uplatňuje dobrý spurt.

Od druhého kola se na něj dotáhl Pfingsten, který vyhrál zatím poslední závod Českého poháru v Uničově. Dvojice velmi dobře spolupracovala. Němec udával tempo na asfaltových úsecích a Šimůnek v terénu.

Za nimi se zformovala dvanáctičlenná skupina, v níž byli i největší favorité Štybar, Albert či Chainel. Když po sedmém z deseti okruhů narostl náskok vedoucí dvojice na půl minuty, bylo prakticky rozhodnuto.

Radomír Šimůnek ml. (vpravo) překonává v memoriálu svého otce překážku.

Pronásledovatelé sice z náskoku v závěru ukrojili, přesto si lídři závod odstup udrželi. Ve finiši měl k radosti fanoušků více sil Šimůnek, který projel cílem s malým náskokem před Pfingstenem. V souboji o bronz Chainel zdolal Štybara.

"Ani na třetí místo to dneska nebylo. Prakticky jsem nespal, protože po televizní show v Belgii jsem se dostal do postele v jednu hodinu po půlnoci a v pět jsem vstával na letadlo, což není ta nejlepší příprava na závod," podotkl Štybar. "Dnes to byl ale důležitý závod hlavně pro Radka. Z jeho výhry mám větší radost, než kdybych vyhrál já," dodal.

Šimůnek mladší uctil památku svého otce nejlépe, jak mohl. "Byl to pro mě hrozně složitý závod, hlavně před startem, a nesmírně emotivní," vyprávěl. "Hodně se o tom mluvilo, o úspěších mého táty a také o tom, jaký to byl skvělý otec a manžel. Ale když bouchla startovní pistole, tak to ze mě spadlo. Bylo to stejné, jak to vždy říkal taťulda."

Radomír Šimůnek ml. ujíždí v memoriálu svého otce.

K úspěchu v závodu první kategorie kalendáře UCI Šimůnkovi pomohla i pomoc klubového kolegy Alberta. "Když je vepředu on, tak se mu také snažím pomoci. Rád mu to někdy oplatím v dalších závodech Superprestige či GVA," slíbil český reprezentant.

Vítězství věnoval hlavně svému otciŠimůnek byl českou cyklokrosařskou ikonou 80. a 90. let. Po titulu juniorského mistra světa v roce 1980 získal brzy i dvě seniorské zlaté medaile mezi amatéry. Vrcholem jeho kariéry byl titul mezi profesionály z roku 1991, díky němuž ovládl i anketu Sportovec roku. . "Před závodem mi plno lidí říkalo, že je to můj závod a také, že taťulda z nebe mi pomůže. Já ale hlavně myslel na sebe, na trať a snažil se tomu dát vše. Ale jsem šťastný, že teď po závodě mu výhru mohu darovat," dodal Šimůnek.

Závod žen, který se jel jako čtvrtý díl Českého poháru, ovládla stejně jako tři předchozí Pavla Havlíková.

Memoriál Radomíra Šimůnka

Muži: 1. Šimůnek (BKCP Powerplus) 1:03:05, 2. Pfingsten (Něm.) -2, 3. Chainel (Fr.) -11, 4. Štybar (Telenet Fidea) -12, 5. Albert (Belg.) -18, 6. Heule -19, 7. Lang (oba Švýc.) -20, 8. Bambula (Budvar Tábor) -22, 9. Wildhaber (Švýc.) -26, 10. Zlámalík (Sunweb Revor) -27.

Ženy - Český pohár Toi Toi Cup: 1. Havlíková (APB Cycling) 29:20, 2. Kyptová (Johnson Control Ml. Boleslav) -24, 3. Mikulášková (St. Louny) -43.

Pořadí po čtyřech závodech: 1. Havlíková 240, 2. Kyptová 200, 3. Kuntová (Dukla Praha) 160.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze