Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokrosař Kášek do sezony vletěl

Prvním závodem cyklokrosového poháru Toi Toi Cup odstartovali sezónu cyklokrosaři ve Stříbře. Na snímku David Kášek. (25.9. 2010) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

30 2010
Před dvěma lety byl na stupních vítězů Toi Toi Cupu. Od té doby se jen díval, jak si pro odměny chodili jiní. Táborský cyklokrosař David Kášek si ale musel říct, že to takhle nenechá. A zase byl na stupních poháru.

Buď bude jezdit jen tak, nebo s tím něco provede. To byla volba Davida Káška před začínající sezonou cyklokrosařů. Minulá mu nevyšla, nebyl sám se sebou vůbec spokojený.

Ve dvou letošních závodech Toi Toi Cupu byl ve Stříbře třetí a v Lounech čtvrtý. Ukázal, že ze dvou variant volil tu druhou.

"Změnil jsem životosprávu," řekl. Kdekoho napadne, že asi přestal chodit do hospod. Ale tak to není. Změnil své dřívější návyky, stravování. "Zdravě jím. A všechno si připravuji na páře." Dříve snídával pečivo. To nyní vyřadil. Dal si občas i knedlíky, i když nikdy ne moc. Nyní je nejí.

Hned si i upravil hmotnost. Vždy byl statný a z toho i silově jezdil. Letos se zbavil zhruba 10 kilogramů. "Mám tu výhodu, že trénuju," připomínal, proč může za dva tři měsíce tolik shodit.

Hned ale poznamenal, že se dívá na stránky kolegů cyklokrosařů a našel si tam, že například stejně vysoký Štybar má ještě o zhruba dva kilogramy méně.

Ale nejenže si přidává v tréninku. Má i jiný režim dne. Zahajuje ho rozcvičkou. Proběhne se kolem Jordánu, dá si kliky a dřepy. A běží domů. "Ten den pak vypadá úplně jinak. Jinak se cítíte," ujistil. Posiluje, plave. Vždyť jako kluk plaval závodně a baví ho to.

Když začala cyklokrosová sezona, sám byl překvapený, že jel o medaile. "V dubnu jsem měl problémy s kolenem, a tak pět neděl jsem vůbec nemohl trénovat," vybavil si kritické období letošního roku. V létě mu na silnici nic nešlo.

"Hodně mi pomohl pan doktor Jánoška," připomněl táborského lékaře, který se o cyklokrosaře stará řadu let. Jeho metody zabírají.

Při prvním závodě stál na startu vzadu. Podle výsledků minulé sezony. "Tři kola jsem věnoval tomu, abych se dostal dopředu," podotkl. Pak se utkal se Zlámalíkem o třetí místo a vyhrál.

Další sen se s kariérou loučil Kamil Ausbuher. Také dříve jezdec Budvaru. Jako Kášek, který Velkou cenu Podbořan o dvě minuty vyhrál. "A pak to v úterý v Lounech už nebylo ono," vyhodnotil své čtvrté místo. Tři závody za čtyři dny. Teď se může směle těšit na další.

Trenér úřaduje, ale svěřence chválil

Jako trenér reprezentace cyklokrosařů dostal Stanislav Bambula úkol vypsat všechny dostupné údaje o všech reprezentantkách a reprezentantech. Má jich na starost přes dvacet.

Včera po tréninku úřadoval. Číslo bot, velikosti oblečení, čísla mobilních telefonů, e-mailové i poštovní adresy nebo další telefonické spojení na závodníky, aby se dali zastihnout za každou cenu. "Že bych chtěl být úředníkem, tak to tedy ne," ujišťoval, zatímco přepisoval údaje do počítače.

Ale když slyšel o Davidu Káškovi, ožil. "Šel do toho se vším všudy," vybavil si hned. "Minulá sezona se mu moc nepovedla. Na silnici to taky nebylo ono," připomínal.

Kášek se trápil a přemýšlel, kde má udělat změny. "V podstatě byl na pokraji rozhodnutí, zda bude dál závodit," přiznal trenér.

Ale dobře ví, co v Kášistovi, jak Káškovi říkává, je. Ne nadarmo byl i na stupních vítězů coby naděje v terénu na mistrovství světa. Kášek je silový typ jezdce, který necouvá.

"On se o tu svoji šanci porval. A rvát se umí," poznamenal dále trenér. "Všechno v přípravě dělal nadoraz. Trénoval více, než jsem mu říkal." Třeba měli mít jezdci po 150 kilometrech na silnici volno. Ale Kášek si dal ještě 80 navrch. "Až jsem se bál, jestli tu porci tréninku vůbec ustojí," přiznal Bambula. "Ale viděl jsem na něm, že to vydržet chce, a věřil jsem, že to zvládne."

Také dobře věděl, že Kášek zhubnul. Že změnil svoje návyky a režim stravování. "On si tu možnost, že by mohl skončit, uvědomil. Tak se do toho pořádně obul." Kášek chytil začátek sezony a hned si řekl o nominaci na první závod Světového poháru.

V sestavě Česka jsou mezery. Bína je po menším chirurgickém zákroku zatím mimo kolo. Spolehlivý je Zlámalík a také Ondřej Bambula má své jisté. Oba Jihočeši jsou v úvodu v popředí Toi Toi Cupu a počítá se s nimi. Je tu jasná jednička Štybar a také Šimůnek či Dlask. K nim se přidal David Kášek. "Zajel pěkné výsledky," potvrdil trenér zlepšení svého svěřence.Najdete na iDNES.czmobilní verze