Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O houbách, peřině a pneumatikách. Cyklokrosový Tábor sní o ledu a sněhu

Zdeněk Štybar získal na zmrzlém mistrovství světa v Táboře 2010 svůj premiérový titul mezi elitou. | foto: AP

5 2014
Houbaři letos v srpnu zažívali žně a čeští cyklokrosaři se nejspíš zaradovali. Pranostika přece praví: "Moc hub srpnových, moc vánic sněhových." Kdyby na přelomu ledna a února opravdu Česko pokryla bílá peřina, reprezentace by pro mistrovství světa měla kromě detailní znalosti domácího okruhu další trumf - led a sníh ve zmrzlém Táboře pokaždé přinesl cenné kovy.

Tábor 2001: šest medailí.

Tábor 2010: titul Zdeňka Štybara mezi elitou a juniorský pro Tomáše Paprstku.

A Tábor 2015?

„Nejsem tipař,“ kroutil se reprezentační kouč Stanislav Bambula. „Jsem člověk, co řeší fakta. Počkáme si, jak se to všechno vyvrbí. Ale uděláme všechno pro to, abychom uspěli.“

Je však známo, že v typicky českých podmínkách belgičtí favorité neumí a tápou. Bláto, písek, sucho, to je jejich. Ale na sněhu... To Češi od jsou na něm zvyklí trénovat i závodit. „Protože zimu tu máme daleko větší než v Belgii,“ připomněl Bambula. „Tam když namrzne, tak jsou z toho vykulení. I na autech vozí jen letní pneumatiky.“

Snad jedině Kateřina Nash, podle aktuálních výsledků možná nejžhavější adeptka na medaili, by se bez sněhu obešla. Předchozí zmrzlé mistrovství na české půdě jí totiž vehnalo slzy do očí. Skončila po několika podklouznutích čtvrtá. „Ale když je člověk dobrý, vyhraje na každém povrchu,“ věří trenér.

Právě takové vyhlídky budí už čtvrt roku předem zájem diváků. Start Zdeňka Štybara, největší české hvězdy a obhájce zlata z Hoogerheide, není zatím po sérii zdravotních trablů stoprocentní.

„Pokud mi zdraví a tým dovolí, rád bych se zúčastnil,“ vzkázal Štybar. „Ale všechno musí nasvědčovat dobré formě a taky zapadat do silničního programu. Nemůžu si dovolit risk.“

Přesto už táborští pořadatelé prodali přes šest tisíc vstupenek. Jejich ambice však leží mnohem výš. Posledně, v roce 2010, dorazilo na oba mistrovské dny 25 tisíc diváků, tentokrát však táborští očekávají třicet až čtyřicet tisíc. „Rekordem bylo Koksijde, kam přišlo 83 tisíc lidí. Ale to je Belgie, že,“ říkal Čestmír Kalaš, ředitel mistrovství.

Vstupenky na sobotní program se ženským a juniorským závodem stojí 200 korun, nedělní „třiadvacítka“ a elita dvojnásobek, vstup na oba dny si šampionát cení na 600 korun. Cesta do Tábora vede přes portál Ticketstream.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze