Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklokros na olympiádu? Čechy myšlenka láká, je však spíš utopií

BAHENNÍ LÁZNĚ. Momentka z evropského šampionátu cyklokrosařů v Mladé Boleslavi. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

24 2014
Pro Čechy má ta informace zvláštní náboj. Když Brian Cookson u příležitosti roku ve funkci prezidenta Mezinárodní cyklistické unie UCI poskytl rozhovor, prohlásil v něm: "Chtěl bych zařadit cyklokros a sjezd na horských kolech do programu olympijských her." Duhový dres, který na sobě nosí aktuální mistr světa Zdeněk Štybar, by se tak mohl jednou přetavit v olympijskou medaili.

Cooksonova vize, jakkoliv z českého pohledu lákavá, bude však spíše utopií. "To se táhne dlouho," připomněl Čestmír Kalaš, šéf českého cyklokrosu.

Už když byl Vladimír Holeček místopředsedou UCI, snažil se cyklokros prosadit. A to tehdy mohla být cesta pod pět kruhů schůdnější, protože předsedou olympijského výboru byl Jacques Rogge. Belgičan! "Tlaky na něj byly ohromné a belgická federace dokonce říkala, že by veškeré náklady při olympiádě pokryla," vzpomněl Kalaš. "Ale neprošlo to."

Z jednání Roggea s tehdejším bossem UCI McQuaidem dokonce vzešel návrh, aby se cyklokros na hrách ve Vancouveru představil jako ukázkový sport. "Byla by to skvělá příležitost ukázat světu nejrychleji se rozvíjející cyklistickou disciplínu," předvídal šéf UCI. Jenže nestalo se a myšlenka usnula.

Aby cyklokros získal statut olympijského sportu, bylo by totiž nutné splnit dvě podmínky: sporty a hry zimní olympiády se musejí provozovat na ledu nebo sněhu, za druhé by "bahenní" cyklistickou disciplínu muselo provozovat třicet států. A v únoru během světového šampionátu v Hoogerheide startovali reprezentanti třiadvaceti zemí.

"Ale v momentu, kdy se o cyklokrosu začne mluvit jako o olympijském sportu, začne ho jezdit čtyřicet států," předvídal Miroslav Janout, mezinárodní rozhodčí UCI. "Když může být v programu řada méně populárních sportů, tak proč ne cyklistika?" ptal se.

Třiašedesátiletý Cookson chtěl vnést do cyklistiky svěží vzduch a teď říká: "Na posledních dvou olympiádách jsme slavili úspěch, když jsme ukázali, o čem náš sport je. Nejen na dráze, ale i silnici, v BMX a horských kolech. Ukázali jsme, co umíme. Naším úkolem je to zopakovat v Riu i Tokiu."

Současný stav chce udržet a zamyslet se nad možnostmi, jak v programu expandovat a adaptovat se na novodobé podmínky. Třeba právě tím, že by se zavedly nové disciplíny. "Rozhodně nechceme jít pozpátku," řekl Cookson.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze