Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když vyhraju závod, tak v dresu spím, přiznává cyklokrosařka Mikulášková

Martina Mikulášková | foto: Petr Lundák, MF DNES

19 2016
Už měla na stole v táborském ČEZ Cyklo Teamu připravené nové oblečení v týmových barvách. Dva dny nato ale vyhrála v Kolíně svůj třetí titul mistryně republiky. „Tak jsme hned museli nechat udělat nové dresy, protože na nich musí být jasné, že v nich jezdí mistryně republiky,“ usmál se šéf cyklokrosové komise Petr Balogh, když zařizoval přestup trojnásobné české šampionky, 22leté Martiny Mikuláškové, ze Stadionu Louny.

„Chceme být nejen konkurenceschopní při mistrovství Evropy mezi muži, ale i mezi ženami. Proto budujeme nový ambiciózní dámský tým. Sázíme na skvělou výkonnost Martiny,“ dodal Balogh.

Ženy v ČEZ Cyklo Teamu Tábor

Už v 90. letech za tým jezdily sestry Kateřina a Lucie Hanušovy. „Ale také celý národní tým ruské federace v čele s Allou Epifanovou, později i Pavla Neradilová. Chceme vytvořit silný tým. Jsme v jednání i s dalšími jezdci,“ říká o nově budované ženské složce ČEZ Cyklo Teamu Tábor jeho předseda Josef Krch. Kromě Martiny Mikuláškové angažoval jihočeský tým 17letou Denisu Lukešovou, která dojela v pohárovém Toi Toi Cupu v celkovém pořadí třetí a nadějnou 15letou Celestýnu Součkovou.

Z jakého důvodu jste se rozhodla přejít do táborského týmu?
Nabídli mi tady nejlepší podmínky a je to také díky tomu, že se v Táboře pojede mistrovství Evropy v roce 2017, na které bych se chtěla pořádně připravit. Mohu kdykoliv trénovat na zdejší trati, budu mít veškerý servis a zázemí. To byl ten hlavní důvod.

Na jak dlouho jste podepsala smlouvu?
Na dva roky, do března roku 2018. Co se týče materiálního zajištění, to budu mít na nejvyšší úrovni. Jsem hodně spokojená.

Blíží se mistrovství světa v belgickém Zolderu. Jaká jsou vaše přání?
Můj cíl je být do patnáctého místa. Může se stát cokoliv, ale já doufám, že budu mít stejné štěstí jako právě na mistrovství republiky.

Příprava na nadcházející světový šampionát pokračuje podle plánu?
Ladíme formu. Čeká mě tedy spíš už finální příprava, ale z posledního soustředění jsem si přivezla lehké zranění úponu v koleni. Doufám, že se to do Zolderu spraví. Určitě ale nebudu do mistrovství odpočívat.

Budete trénovat už v Táboře v areálu Komora?
Ne. Připravovat se budu nadále se svým trenérem Chrobákem v místě bydliště, tedy v Lounech. Ani v Táboře neplánuji bydlet, sem spíš budu dojíždět na různá soustředění či na tréninkové bloky.

I když je to hodně daleko, jak vidíte své šance na evropském šampionátu, který se pojede právě v Táboře?
Určitě musím myslet na mety nejvyšší. Zdejší trať mi fakt sedí a teď už je moje domácí. Evropě podřídím veškerou svou přípravu a snad to zvládnu.

Když se vrátíme k nedávnému titulu na republikovém šampionátu, tak pro vás to asi nebylo až takové překvapení, že jste ho vyhrála, že?
Letos se mi sezona moc nevedla jako například ta loňská. Proto jsem se hlavně chtěla dobře připravit na domácí mistrovství. Věnovala jsem tomu velkou část přípravy a věděla jsem, že mám šanci bojovat o medaili. Všechno mi pak na trati hrálo do karet.

Martina Mikulášková
Martina Mikulášková

Vzpomenete si ještě na svůj první titul.
To bylo v roce 2011 v Kolíně. Pak jsem vyhrála v roce 2013 ve Slaném a teď naposledy zase v Kolíně. Tamní trať, stejně jako zdejší na Komoře, mi asi sedí.

Jaký máte nejlepší zajetý výsledek na táborském okruhu?
Při loňském mistrovství světa mi tu spadl řetěz, takže jsem dojela šestnáctá. Ale podle časů jsem jezdila na pátém místě. Asi závod v Táboře dělali taky trochu na mě. (směje se)

Slyšel jsem o vás, že když vyhrajete velký závod, tak údajně ve vítězném dresu tu noc spíte? Je to tak?
Je to pravda. Začalo to, když jsem vyhrála své první mistrovství republiky v elitní kategorii v roce 2011. Před závodem jsem mamce řekla, že když závod vyhraju, tak v něm snad budu spát. Od té doby se to stalo pravidlem.

Kdy jste začínala s cyklokrosem?
Okolo dvanácti let za žákyně. Viděla jsem závodění u táty, který začal jezdit na kole spíš takové ty velké amatérské závody. Párkrát jsem sním zkusila vyrazit na trať a tam jsem se pak seznámila s trenérem Chrobákem. U něj mě to chytlo a hned první rok jsem vyhrála první závod. Po třech měsících trénování. Proto mě cyklokros hned začal bavit.

Ale ve dvanácti letech jste určitě se sportem nezačínala?
To ne. Už od pěti let jsem tancovala, plavala, dělala atletiku, a pak dokonce i bojová umění.

Jaké máte koníčky kromě cyklokrosu?
Baví mě veškerý sport, ale pořád je to sport. Je to úplně jedno, co dělám, hlavní je se hýbat.

Pocházíte z Chomutova. Znáte dobře jižní Čechy či Tábor?
Jezdím sem už poměrně dlouho, třeba na soustředění reprezentace. Sice nejsem úplný znalec jižních Čech, ale povědomí nějaké mám. Třeba v Českém Krumlově jsme byli na dovolené a tam to bylo moc hezké. Navštívila jsem i Třeboň.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze