Cyklistka Huříková je mistryní světa

27 2004
Bordolino - Sedmnáctiletá Tereza Huříková se v italském Bordolinu u Verony stala juniorskou mistryní světa v časovce. Česko má tak první individuální cyklistické zlato v historii šampionátů. Huříková na trati dlouhé 15,75 kilometru dosáhla času 22:14 minuty a o pět vteřin tak porazila Američanku Rebeccu Muchovou a Australanku Amandu Sprattovou.

Veliká naděje české cyklistika tak navázala na loňský bronz Lukáše Fůse z kanadského Hamiltonu ze silničního závodu, předtím ještě skončil Lubor Tesař v roce 1993 v Oslu třetí v silničním závodě amatérů.

Pro Huříkovou je to již druhá velká medaile v letošním roce - začátkem září ve francouzském Les Gets skončila třetí v cross-country na horských kolech.

O zlato ji ale tehdy připravil pouze defekt v posledním okruhu, do něhož vjížděla s náskokem minuty a půl. V loňském roce navíc vybojovala na evropském šampionátu v cross-country již stříbro.

Na start úvodního závodu šampionátu v Itálii se postavilo 38 juniorek z 27 zemí a vedle Huříkové se snažila i druhá česká zástupkyně Jarmila Machačová, která skončila čtyřiadvacátá.

Huříková z celku Česká spořitelna MTB měla nejrychlejší mezičas již v polovině trati a nasazené tempo dokázala udržet až do cíle.

Rodačka z Vimperku byla rychlejší o pět sekund před dvojicí Muchová a Sprattová; o stříbru Američanky rozhodly pouhé čtyři desetiny sekundy.

Výsledky:
Juniorky - časovka (15,75 km):

1. Huříková (ČR) 22:14 min., 2. Muchová (USA) -5,27, 3. Sprattová (Austr.) -5,67, 4. Fischerová (Něm.) -51, 5. Vosová -55, 6. Knetemannová (obě Niz.) -1:00, ...24. Machačová (ČR) -1:41.