Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Contador chce Froomův trůn. V sobotu začíná 101. ročník Tour de France

Dvě z tváří loňského ročníku Tour: vítěz Christopher Froom a jeho pronásledovatel Alberto Contador. | foto: Reuters

3 2014
Alberto Contador to říká jasně: „Nic jiného než vítězství mě nezajímá. Boj o stupně vítězů by mě už nedokázal motivovat.“ Je rozhodnut sesadit Chrise Frooma z trůnu Tour de France. V Leedsu startuje v sobotu její už 101. ročník. Odolá britský obhájce nájezdu španělského dobyvatele?

Právě ze země, kterou keňský rodák s britským občanstvím „zdědil“ po předcích, peloton v sobotu do Francie vyrazí. V anglickém Leedsu startuje klání slibující pikantní souboj gigantů: Contador versus Froome.

Kdo z nich je letos větším favoritem?

„Froome,“ soudí Contador, ačkoliv výsledky sezony hovoří jinak. Pět etapových závodů Španěl absolvoval a v žádném nebyl hůř než druhý. Britova sezona byla naopak zběsilou jízdou po horské dráze vítězství, trápení i nemocí.

Loni, oblečen do žlutého trikotu šampiona, v pařížském cíli Froome říkal: „Chci se o tento dres pokoušet dalších pět až sedm let.“ Nicméně obhajovat je těžší než dobývat. „Už ví, že má fyzické schopnosti vyhrát Tour. Ale odpovědnost i nervozita budou s každým rokem narůstat. Každý rok to pro něj bude těžší,“ čerpá z vlastních zkušeností pětinásobný vítěz Miguel Indurain.

Tour de France 2014

Podívejte se na mapku závodu

Žlutý dres jako by těžkl na Froomových ramenech. „Doufám, že po tom, co se našemu týmu Sky povedlo předloni a loni, lidé v Británii nepodlehnou falešnému pocitu, že vyhrát Tour je snadné,“ pro jistotu říká.

Loni závodu natolik dominoval, až i Contador přiznal: „Nebylo naprosto nic, co bych proti tomu mohl udělat.“

Letos si naopak Dave Brailsford, šéf Froomova týmu Sky, uvědomuje: „Už pro nás nebude tak snadné průběh Tour kontrolovat.“

Největší Froomův pomocník Richie Porte ujišťuje, že kapitán Sky se za poslední rok nezměnil. „Chris je dál tím milým, tichým klukem, pro kterého nemám problém obětovat se a zahodit veškeré vlastní ambice.“

Contador naopak měnil mnohé: kouče, tréninkové metody, bydliště. Ze španělského Pinta se stěhoval do švýcarského Lugana, kde našel lepší terény na přípravu i víc klidu. A trenér Steven de Jongh, bývalý kouč týmu Sky, adaptoval do jeho tréninku na svazích sopky Teide i know-how od konkurence.

V porovnání s minulým ročníkem postrádá Španěl v týmu Tinkoff-Saxo svého nejcennějšího pomocníka Romana Kreuzigera, řešícího trable s biologickým pasem. Ale také Froomova armáda je nekompletní. Brit Stannard si zlomil obratel, Nora Boassona-Hagena bolí achilovka.

Přesto nezbylo v nominaci týmu Sky místo na Bradleyho Wigginse. Vítěz Tour 2012 letos ovládl závod Kolem Kalifornie, mohl Froomovi prospět. „Je zvláštní, že nevzali jezdce s takovými zkušenostmi a formou,“ poukazuje Contador. „Ale nevím, jaké jsou vztahy uvnitř jejich týmu.“

Že vztahy Frooma a Wigginse skřípou, je dávný problém. „Letošní Tour není dost velká pro oba z nás,“ soudí Wiggins.

I bez něj však má být 101. ročník Staré dámy strhující detektivkou mezi Leedsem a Paříží s dvěma herci v titulních rolích, jejichž part se pokusí zkomplikovat Valverde, Nibali, Costa, van Garderen, Talansky a další cyklistické hvězdy.

„Froome je pro nás ostatní měřítkem všech věcí,“ říká Contador. „Ale já jsem tu od toho, abych odhalil jeho slabiny.“

Podívejte se, jak vidí jízdu v pelotonu závodníci. Záběry jsou z 5. etapy letošního závodu Kolem Švýcarska:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze