Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čech si v Liberci užil kolo a rozdal podpisy fanouškům

Petr Čech na cyklistickém závodě Ještěd Tour v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

8 2015
„Jsem rád, že s vámi můžu být na startu. A doufám, že mě v tom vedru po dlouhé cestě neklepne a uvidíme se společně i v cíli.“ Těmito slovy slavný fotbalový brankář Petr Čech vítal účastníky cyklistického podniku Ještěd Tour v Liberci, který si osobně vyzkoušel jako závodník.

V sobotu dopoledne přiletěl z Londýna, do Liberce dorazil autem po půl jedné a v jednu se na poslední chvíli v černém dresu přiřítil na start patnáctikilometrové fitness jízdy. Ostatní cyklisté byli na českou sportovní celebritu zvědaví a její přítomnost ocenili i potleskem.

Petr Čech se na podzim stal spolumajitelem společnosti, která pořádá cyklistickou sérii Kolo pro život. Slib, že se některého závodu zúčastní osobně, splnil právě v Liberci. Svou cyklistickou premiéru vklínil mezi poslední utkání svého londýnského klubu Chelsea a kvalifikační zápas české reprezentace.

Kvůli časové tísni zvolil v Liberci jen nejkratší závod na 15 kilometrů, který je spíš vyjížďkou než opravdovým závodem. „V Liberci jsem byl několikrát, ale nikdy jsem neměl možnost projet se tady na kole. Díky pěknému prostředí mi úplně uniklo, že jsme jeli tři čtvrtě hodiny hlavně do kopce,“ řekl český fotbalový brankář číslo jedna.

Vytyčenou trasu zvládl takzvaně „na pohodu“, aby se po dlouhém cestování z Thajska a Austrálie, kde byl s Chelsea na turné, úplně nestrhal. „Dokázal bych objet i třicetikilometrovou trať, ale to bych musel mít víc času, párkrát se předtím projet a hlavně necestovat z Austrálie, jako se mi to podařilo tenhle týden. Myslím, že těch patnáct kilometrů pro mě nakonec bylo tak akorát,“ uvedl slavný gólman.

Na kole toho celkově moc nenajezdí, občas si jen vyrazí někam s dětmi. „Tady jsem si to ale užil se vším všudy, protože v Anglii zas takových možností projet se po lese není. Tam si musí člověk trasu pečlivě vybírat.“

Třicetistupňové horko mu nakonec ani nevadilo. Na turné s Chelsea totiž v minulých dnech zavítal i do thajského Bangkoku, kde bylo pětatřicet stupňů ve stínu a k tomu obrovské vlhko. „Navíc na kole okolo vás fouká vítr, takže to není žádný problém,“ smál se Čech v cíli v libereckém sportovním areálu Vesec.

Teď ho čeká s ostatními reprezentanty příprava na páteční utkání na Islandu, kde budou Češi hájit první místo ve skupině A kvalifikace na Euro 2016. Až poté podle svých slov bude řešit svou klubovou budoucnost.

Petr Čech na cyklistickém závodě Ještěd Tour v Liberci.
Petr Čech na cyklistickém závodě Ještěd Tour v Liberci.

V Chelsea toho totiž v poslední sezoně moc neodchytal a dá se očekávat jeho přestup jinam. Mezi horké kandidáty patří například další londýnský klub Arsenal.

„Podle dohody se soustředím na to, abych odehrál co nejlíp zápas s Islandem a v následujících týdnech si potom s agentem Viktorem Kolářem a dalšími sednu, zvážím všechny možnosti a vyberu si. Teď o své budoucnosti nemám vůbec jasno a ani jsem to zatím neřešil, protože sezona ještě neskončila,“ řekl Čech.

Jen on sám tuší, jaká destinace by pro něj byla ta nejlepší. Zatím to však nechce komentovat. „Těch možností může být několik, ale zatím žádná konkrétní není. A pokud jde o spekulace v médiích, ty jsem v posledních dnech ani neměl čas nějak sledovat. Navíc mi k ničemu nejsou.

Jen já vím, jak celá situace vypadá, a až se vyjasní, bude klid.“ Léta žije v Londýně, kde už si jeho rodina zvykla. Nebude se rozhodovat i podle toho? Na tuhle otázku fotbalový brankář odpověděl po cyklistických závodech v Liberci diplomaticky: „Prioritou pro mě bude fotbalová stránka, ale i to, aby lidé kolem mě byli spokojení.“

Trenér Mourinho se netají tím, že by Petra Čecha rád udržel v Chelsea, takže kdoví. „Na odchodu zatím nejsem,“ upozornil Čech. „Pořád mám platnou smlouvu na rok. Jestli odejdu, nebo ne, na tom se musí dohodnout všechny strany.“

Otázkami na fotbalovou budoucnost se Čech nenechal v Liberci rozhodit a po závodě ochotně rozdával cyklistům podpisy a společně se s nimi fotil. Zdálo se, že si svou premiéru coby závodník i majitel cyklistické stáje, opravdu užíval.Najdete na iDNES.czmobilní verze