Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger je očištěn a může závodit! UCI a WADA stáhly svá obvinění

5 2015
Český cyklista Roman Kreuziger může nastupovat do dalších závodů už bez obav z „dopingového stínu“. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a Světová antidopingová agentura (WADA) dnes stáhly svá obvinění ve věci údajných nesrovnalostí v biologickém pase z let 2011 a 2012.

„Od této chvíle se zase mohu naplno koncentrovat na svoji práci a už tam nebude to pozadí, co bude s mojí budoucností. Ta je nyní naprosto jasná,“ zaradoval se Kreuziger na narychlo svolané tiskové konferenci.

„Mé jméno bylo zcela očištěno a to mě těší. Za to jsme bojovali. Mám čisté svědomí, nejsem žádný podvodník,“ zopakoval 29letý závodník stáje Tinkoff-Saxo a za zásadní faktor nového vývoje označil vyšetření na Mayo klinik (psali jsme zde:). „K testům mi napomohla komise sportovců Českého olympijského výboru a právě ty podle mě přispěly k dnešnímu výsledku.“

K jednání Sportovní arbitráže v Lausanne, které se mělo uskutečnit 10. června a které mělo definitivně vyřešit celou kauzu, tak nedojde.

Nyní už je bezpředmětné!

„Jsem šťastný,že tento případ je u konce a cítím velkou úlevu. Bylo to velmi těžké období,“ uvedl Kreuziger. „Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří mě podporovali. Opouštím teď tento příběh, abych se mohl plně soustředit na svůj závodní program.“

Končí tím takřka dva roky se vlekoucí podivný spor, odehrávající se bez přímých důkazů Kreuzigerovy viny.

Už v květnu 2013 činovníci UCI Kreuzigera kontaktovali a žádali vysvětlení „velkých výkyvů“ v jeho biologickém pase na jaře 2011 a 2012. Přestože český cyklista nikdy nepřekročil ve svém pasu stanovené limitní hranice, ani neměl pozitivní dopingový test, považovala UCI zmíněné výkyvy za „důkaz“ dopingu.

Roman Kreuziger na tiskové konferenci v Praze.
Roman Kreuziger na tiskové konferenci v Praze.
Roman Kreuziger na tiskové konferenci v Praze.


Kreuzigerovu argumentaci léčbou štítné žlázy, ani stanoviska čtyř nezávislých expertů, kteří podpořili jeho nevinu, experti UCI nepřijali. Naopak, požadovali, aby s ním bylo zahájeno disciplinární řízení a byl mu vyměřen až čtyřletý trest.

Když rozhodčí komise Českého olympijského výboru loni v září Kreuzigera očistila, odvolaly se UCI i WADA ke Sportovní arbitráži v Lausanne. Jezdec stáje Tinkoff-Saxo tak mohl letos závodit jen v podmínce a s hrozbou, že jeho výsledky budou dodatečně anulovány.

V pátek však na základě „nových informací“ obě organizace obvinění stáhly. Jakýmkoliv dalším startům plzeňského cyklisty nestojí nic v cestě. „Obdrželi jsme zprávu, že UCI a WADA se z důvodů nových informací, které se v kauze objevily, rozhodly stáhnout svá odvolání a nebudou v této kauze pokračovat,“ komentoval Kreuzigerův právní zástupce Jan Šťovíček.

„Byly to velmi dlouhé dva roky, které nebyly jednoduché ani pro mě ani pro rodinu, která to se mnou prožívala,“ oddechl si Kreuziger. „Byli jsme připraveni na Lausanne, ale tato varianta je rozhodně lepší.“

Obě organizace uvedly, že vzhledem k citlivosti celého případu nebudou své rozhodnutí nyní více komentovat. „Tohle je vítězství nejen Romana Kreuzigera ale i biologického pasu, protože se ukázalo, že systém dokáže dospět ke spravedlivému výsledku,“ dodal Šťovíček.

„Na biologický pas jsem nezanevřel,“ ujistil Kreuziger. „Naopak, je to správný nástroj k odhalení podvodníků ve sportu, který může sportovcům i antidopingových orgánů pomoci.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze