Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König se chystá na Giro. Bude v Itálii spolukapitánem s Australanem Portem

Český cyklista Leopold König v barvách britského týmu Sky, do kterého loni přestoupil. | foto: Team Sky

12 2015
Jakou roli chystají pro Leopolda Königa v týmu Sky? Prezentace britské stáje v rámci týmového soustředění na Mallorce ukončila některé předchozí spekulace. Český cyklista pojede coby spolukapitán italské Giro.

„Bude to tak, že našim hlavním lídrem na Giru se stane Richie Porte a spolulídrem Leo,“ uvedl sportovní ředitel stáje Dario Cioni při prezentaci týmu pro časopis 53x11.

„Jako lídři na Giro jsme byli určeni my dva,“ potvrdil vzápětí také König.

Po třech letech by tak měla skončit absence českých cyklistů na Giru. Dosud posledními českými účastníky italských etap se stali v roce 2012 Roman Kreuziger a Jan Bárta.

Další z potenciálních lídrů britské stáje Nicolas Roche, který přišel do Sky z konkurenčního Tinkoff-Saxo, má podle informací belgických médií vytvořit společně s Woutem Poelsem duo, které bude celou sezonu k ruce Chrisi Froomovi. Což však neznamená, že by Porte a König nemohli po Giru doplnit Froomův podpůrný tým na Tour.

„Pojedeme do Francie s tou nejlepší možnou sestavou, jakou dáme dohromady,“ říká sám lídr stáje.

Froomovi po podzimním lavírování, že by se mohl soustředit raději na kombinaci Giro-Vuelta, promluvili šéfové týmu do duše a nyní už opět upíná veškerou pozornost k boji o navrácení se na trůn Tour de France.

„Giro má letos trasu, která mi vyhovuje, s řadou horských dojezdů a především dlouhou, tvrdou časovkou,“ podotkl Brit. „Rád bych na něm startoval a potom jel i Tour, ale realisticky si říkám, že ty dva závody se konají příliš brzy po sobě. Je mi 29 let, dostávám se coby profesionál do svých nejlepších let a Tour je pro naši stáj natolik významným závodem, že bych považoval za ztrátu, kdybych na ní nestartoval.“

Jeho velký rival Alberto Contador naopak plánuje pokus o double Giro-Tour, na které naposledy dosáhl Marco Pantani v roce 1998.

„Alberto si stanovil nesmírně obtížný cíl,“ podotýká Froome. „Neříkám však, že vyhrát obojí v jednom roce je nemožné. Pokud to někdo může dokázat, pak je Alberto tím správným jezdcem, který ví jak na to.“

Dave Brailsford, manažer stáje Sky, vyhlásil na Mallorce před médii „Agendu 2020“ aneb plán stáje pro nejbližší pětiletku. Před debutem týmu Sky v roce 2010 zveřejnili jeho šéfové ambiciózní cíl: Do pěti letech vyhrajeme s britským jezdcem Tour. „A povedlo se nám to hned dvakrát,“ připomíná Brailsford. Už třetí sezonu s Bradley Wigginsem a o rok později s Chrisem Froomem.

BOLÍ TO. Richie Porte ve třinácté etapě Tour de France.

Richie Porte

Chris Froome odstupuje z Tour de France.

Chris Froome

Loni však zůstalo Sky na třítýdenních závodech Grand Tour bez titulu. Na Giru byl tým po onemocnění Porta a jeho stažení z původně plánované sestavy bez šancí. Na Tour si Froome zlomil kůstky v zápěstí a Porte za něj nedokázal zaskočit. A na Vueltě podlehl Froome po boji velmi silnému Contadorovi.

Co tedy chystají dál?

Chtějí být.... SIMPLY THE BEST. Tak zní nové motto týmu. Prostě ti nejlepší. Nejen v profesionálním pelotonu. „Jedním z nejúspěšnějších týmu napříč všemi sporty,“ tvrdí šéf stáje.

Jejich pozornost se nyní zaměřuje také na další cíle. „Chceme vyhrávat podniky Grand Tours, ale zároveň i monumenty a další klasiky. Potom budeme ještě komplexnějším týmem.“

S útokem na titul z Paříž-Roubaix se netají Bradley Wiggins. Ten prodloužil smlouvu se Sky právě jen do dubna 2015, pak se už zaměří na dráhovou přípravu na olympiádu v Riu 2016.

„Bylo by úžasné, kdyby naše dlouholetá spolupráce s Bradleym vyvrcholila právě jeho vítězstvím na Pekle Severu,“ nadchne se principál stáje.

Skutečnost, že Sky chce do budoucna hrát klíčovou roli nejen na Tour, ale na všech třech Grand Tours, nahrává také Leopoldu Königovi. K tomu bude zapotřebí více špičkových lídrů. Včetně stále mladého Čecha.

Ten je v centru pozornosti nejen ve své zemi. Eurosport jej dokonce zařadil do výběru „Deseti budoucích sportovních hvězd pro rok 2015“ ze všech sportovních odvětví. Figuruje v něm coby jediný cyklista například po boku norského biatlonisty Johannese Böe, skokana na lyžích Richarda Freitaga či fotbalisty Diafry Sakha.

„König je výborným univerzálem, solidním časovkářem a excelentním vrchařem,“ píše šéfeditor Eurosportu Stefano Bernabino o sedmém muži z loňské Tour a devátém z předloňské Vuelty. „Když bude nyní jezdit v týmu s Chrisem Froomem a Richie Portem, může mu to pomoci, aby sehrál vůdčí roli v budoucích sezonách.“

Teprve po Novém roce mohl König v souladu se smlouvou oficiálně obléci trikot stáje Sky. Když se v něm vyfotografoval, na své facebookové stránky připsal: „Hodně to pro mě znamená. Pro tento moment jsem tvrdě makal každý den patnáct let. Moc jsem tomu obětoval a o to víc si toho vážím. Nikdy jsem nelitoval, že jsem se tak tvrdou cestou vydal. Budiž i Vám všem inspirací, že také obyčejný kluk z malého města může dosáhnout toho, čemu se říká: Sky is the limit.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze