Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Königův plán na rok 2016: Giro a Vuelta ano, Tour tentokrát ne

Český cyklista Leopold König. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2016
Plány stáje Sky na rok 2016 byly odtajněny. Český cyklista Leopold König má jasno. Pojede Giro. Pojede i Vueltu. A vynechá Tour. Takový program si sám přál.

„Loni jsem si splnil oba cíle,“ říká. „Byl jsem v týmu, který s Chrisem Froomem vyhrál Tour. A na Giru jsem si 6. místem zlepšil své nejlepší umístění z Grand Tour. Ale také jsem se poučil, jak mé tělo funguje.“

Dobře zregenerovat mezi Girem a Tour je v dnešní profesionální cyklistice takřka nemožné. Nejen pro Königa.

Z toho vyvodila závěry také jeho stáj Sky. Letos tedy v britském týmu platí nepsané pravidlo: Nikdo nebude startovat na dvou po sobě jdoucích závodech Grand Tour. „Jedinou výjimkou asi bude Froome, který možná pojede po Tour i Vueltu,“ říká König.

Italské Giro svým profilem českého jezdce láká. Kombinace tří časovek a dlouhých stoupání může svědčit jeho naturelu.

Řekl si o Giro a dostal ho.

Königův rok 2016

Leden: Mallorka Challenge
Únor: Kolem Valencie
Březen: Tirreno-Adriatico (WT), Kolem Katalánska (WT)
Duben: Kolem Trentina
Květen: Giro d’Italia (GT)
Červen: mistrovství ČR v Kyjově
Červenec: Kolem Polska (WT)
Srpen: olympijské hry v Riu (pokud bude nominován), Vuelta a Espaňa (GT)

GT=Grand Tour, WT=World Tour

Lídrem týmu Sky se na něm stane loni třetí Španěl Mikel Landa, který přestoupil z Astany. Ale König má být tím druhým vzadu. „S takovou mojí pozicí tým víceméně počítá.“

Landa umí anglicky, rozumějí si

V minulé sezoně se v Itálii ocitl v této roli právě Landa, když v dresu Astany pomáhal Fabiovi Aruovi. V cíli pak oba stáli na stupních vítězů!

Český cyklista Leopold König.

König loni při Giru povýšil na jedničku týmu Sky po odstoupení Australana Porteho a skončil šestý.

Sedne si nyní s novým lídrem?

Věří, že ano. Zatímco mnozí cyklisté z Pyrenejského poloostrova mají problémy s angličtinou, Landa nikoliv. „Na Španěla umí anglicky suprově, učil se ve škole. Dokážeme se spolu bavit o všem. Žádný sociální blok by mezi námi nastat neměl,“ doufá 28letý Čech.

Na rozdíl od něj míval Landa trable s pomalými časovkami. „Proto nyní trénuji na časovkářském speciálu dvakrát týdně,“ sděluje 25letý Bask. Připravuje se údajně i na nevyužívaných ranvejích letiště ve Vitorii.

Vedení týmu Sky zároveň určilo, že skupina pro Giro zůstane pohromadě po celou sezonu a absolvuje podobný program. „To je další letošní novinka. Skupina jezdců pro Giro má spolu trávit co nejvíc času, aby se ti lidé opravdu sjeli. To samé platí o skupině pro Tour,“ vypráví König.

Landa si pochvaluje: „Obklopili mě opravdu zkušenou partou.“

Jsou v ní kromě Königa též Beňat Intxausti (8. na Giru 2013), Vasil Kiryjenka (mistr světa v časovce), Peter Kennaugh (dvakrát mistr Británie), Christian Knees (sedmkrát aktér Tour), Philip Deignan a David Lopéz. Občas se mají připojit i elitní sprinter Elia Viviani a další vrchař Sergio Henao.

„Se skupinou Chrise Frooma, určenou pro Tour, bych měl naopak absolvovat jen Katalánsko,“ líčí König.

Před rokem se v úvodu sezony nejspíš přetrénoval. Toho se chce vyvarovat. „V prosinci jsem se nyní cítil výborně. Pak jsem o Vánocích onemocněl,“ říká. Paradoxně i kratší viróza mu však mohla prospět.

Už ví, že méně někdy znamená více.

Důkazem je pro něj rok 2013. „Tehdy jsem byl dlouho nemocný, přesto šlo výsledkově o moji skoro nejlepší sezonu. Dva měsíce, kdy jsem stál, mi v roce 2013 pomohly k tomu, že jsem byl potom odpočatější a ve větší psychické pohodě.“

Leopold  König za cílem dvacáté etapy Tour de France při rozhovoru pro...
Vyčerpaný Leopold König po devatenácté etapě Gira.

Pro své cíle potřebuje prostor

Sezonu zahájí v závěru ledna jednorázovými závody na Mallorce, kde se právě připravuje. V dresu týmu Sky je pojede s exmistrem světa Michalem Kwiatkowským, jenž přišel z Etixxu. „Geograficky i mentalitou k sobě máme blízko, výborně si s Michalem rozumíme.“

Tým změnil značku aut, namísto jaguarů je teď budou vozit fordy.

Chris Froome má potřetí vyhrát Tour.

A Mikel Landa poprvé ovládnout Giro, navzdory přítomnosti Nibaliho, Majky, Valverdeho či Dumoulina.

Ve Sky nikdy netroškařili. Sir Dave Brailsford, manažer nejbohatší stáje, je náročným šéfem.

„Letos se mi ale zdá atmosféra v týmu ještě lepší než loni,“ povídá König. „Bavil jsem se o tom s Chrisem Froomem a ten mi říkal: Po příchodu nových lidí se cítím ve Sky přímo neuvěřitelně.“

Zda jim podobná pohoda vydrží v průběhu sezony, bude ovlivněno jejich výsledky. A v Königově případě především Girem a Vueltou.

„Mám samozřejmě i své osobní cíle. Základem bude, abych na ně dostal v týmu prostor.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze