Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistické rojení zasáhne Hradec, East Bohemia Tour má tři etapy

Cyklistická Grand Prix Královéhradeckého kraje 2014 | foto: East Bohemia Tour

4 2015
Druhý zářijový týden se Královéhradecký kraj oblékne do cyklistického. Tamní svátek na kolech se letos rozrostl a na tradiční kritérium, Velkou cenu města Hradce Králové, naváže etapový závod East Bohemia Tour zařazený do 2. kategorie UCI Europe Tour.

Elkov Velká cena města Hradec Králové jako jeden z nejstarších domácích silničních závodů oslaví letos 50. jubileum a opět se uskuteční pod hlavičkou UCI. „Na východ od Německa jsme jedinou zemí, která takovéto kritérium - navíc s jeho bohatou historií - pořádá,“ netají Miloš Židík, ředitel závodu.

Jubileum a popularita závodů v Královéhradeckém kraji inspirovaly organizátory k novince - East Bohemia Tour se pojede jako tříetapový závod.

Program

10. září: 50. Velká cena města Hradec Králové
11. - 13. září: East Bohemia Tour, závod série UCI Europe Tour - 1. etapa - 11. září: Třebechovice pod Orebem, 2. etapa - 12. září: Hořice, 3. etapa - 13. září: Opočno

Závody amatérů se uskuteční ve čtvrtek 10. září (kritérium) a v neděli 13. září (maraton), přihlášky na www.ebtour.cz.

Na startu se očekává takřka 150 cyklistů z 20 týmů a 15 zemí. Nechybí mezi nimi švédský národní tým jezdců do 23 let, zastoupeny jsou týmy z Německa, Bulharska, Ruska, Rakouska, Slovenska, Kazachstánu, Norska nebo Azerbajdžánu. Pro velkou část cyklistů bude East Bohemia Tour důležitým testem v rámci přípravy na mistrovství světa v cyklistice v Richmondu.

Z českých týmů potvrdily účast i nejlepší domácí Whirpool Author a AWT Greenway, v pelotonu tudíž nebude chybět obhájce loňského vítězství Pawel Cieslik nebo bývalý mistr světa na dráze Alois Kaňkovský (oba Whirpool Author).

„Přijede také tým Cycling Academy z Izraele, jehož patronem je vítěz zeleného trikotu z Tour de France Peter Sagan,“ dodal Židík. V seznamu přihlášených figuruje i národní cyklistický tým Sýrie. „Jsme s nimi v úzkém kontaktu. Momentálně požádali o víza a čekají na jejich udělení,“ dodal ředitel závodu.

Pawel Cieslik vyhrál Grand Prix Královéhradeckého kraje 2014

Pawel Cieslik vyhrál Grand Prix Královéhradeckého kraje 2014

„Uspořádat v tomto regionu etapový závod bylo dlouhodobým plánem, kterému předcházeli nejprve jednorázové závody série UCI Europe Tour pod názvem Grand Prix Královéhradeckého kraje,“ popisuje Vladimír Vávra, ředitel pořádající stáje Whirlpool Author. „Etapový závod East Bohemia Tour však nenechává zmizet původní cíl, kterým není dělat cyklistiku pouze pro profesionály, ale nabídnout ji všem aktivním i pasivním sportovním fanouškům v nejširší možné podobě.“

V praxi to znamená, že kromě závodů profesionálů budou na programu i další kategorie. Amatérští cyklisté můžou změřit síly hned dvakrát - 10. září se postaví na start v jednorázovém kritériu v centru města a 13. září je čeká maraton na 108 kilometrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze