Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biker Nesvadba v nemocnici. Nevím, jestli šampionát vůbec pojedu, říká

Jan Nesvadba | foto: Petr Lemberk, MAFRA

28 2016
Včera po poledni se do telefonu omlouval: „Promiňte, že jsem nezvedal mobil, před hodinou mě teprve pustili z nemocnice.“ Do jabloneckého špitálu byl mladý biker Jan Nesvadba hospitalizován před třemi dny, a to když pociťoval, že není se zdravím něco v pořádku. „Zdálo se mi, že mám něco se srdcem,“ poodhaloval lapálie při pondělním rozhovoru.

A tak přestože je tento reprezentant považován za adepta na pěkný výsledek při sprintu na mistrovství světa horských kol, které začíná už zítra, ze zdravotních důvodů se možná na startu ani neobjeví.

Kdy se vyřeší otázka, zda budete v Novém Městě závodit?
Teď to právě řeším s doktory i s trenérem Zapletalem a vědět budu v úterý, jestli pojedu třeba jen sprinty, nebo jen nedělní cross country. Anebo vůbec nic.

Povězte, co vám přesně bylo?
Měl jsem problémy, že se mi zdálo, že mám něco se srdcem, byl jsem tedy na EKG. A taky jsem měl horší výsledky krve. Takže nic moc. Ještě jsem objednaný na magnetickou rezonanci.

Jak se vy osobně cítíte? Chtěl byste závodit?
Určitě bych závodit chtěl, ale priorita je zdraví. Uvidím proto, jak se vyjádří doktor, a na základě toho se rozhodnu.

Jak to tedy nyní vypadá s ambicemi? Předpokládám, že jste směřoval hlavně ke sprintu.
Určitě jsem chtěl udělat co nejlepší výsledek ve sprintu, neboť tam mám větší možnost se prosadit. A samozřejmě i na cross country jsem se připravoval. Forma stoupá. Teď jsem měl závody, kde jsme s Honzou Škarnitzlem ujeli, oba dva jsme spurtovali. Vypadalo to dobře a zdálo se, že to směřuje tam, kam má. Mrzí mě, že mě z ničeho nic zaskočily tyto zdravotní problémy. Nevím, no... Osobně teď nemám ambice, protože nevím, jak to vlastně bude.

Když nedávno na webu nároďáku zveřejnili nominaci, byl jste pro sprint napsaný jako číslo jedna. Považujete se za jedničku?
Nevím, jestli se úplně považuji za jedničku. Určitě tam je Filip Kubín, který je výborný sprinter a kterého se mi pokaždé letos, když jsme spolu startovali, podařilo porazit. Ale myslím si, že i Kryštof Bogár je výborný. Na Světovém poháru byl pátý, určitě se tedy dokáže připravit. Nikdo z nás se ale nebude cítit jako jednička. Není důležité být nejlepší z Čechů, ale být nejlepší na světě.

Jan Nesvadba

Český cyklista stáje Expres CZ-Merida Team Kolín, narozený 4. srpna 1991, a člen mužské reprezentace v cross country.

Mistr České republiky v cross country kategorie do 23 let (2008), na akademickém mistrovství světa v polské Jelenii Goře (2014) získal stříbro v xc-time trialu a bronz v cross country. Třetí místo pomohl vybojovat české reprezentaci v závodě štafet i na mistrovství Evropy v Bernu 2013.

Na letošním mistrovství Evropy ve švédské Huskvarně v závodě Eliminator obsadil sedmé místo.

Samozřejmě se neví, jestli pojedete, přesto se zeptám. Už jste vyzkoušel v předchozích týdnech sprinterskou trať?
Byl jsem v Novém Městě na reprezentačním soustředění, ale to bohužel ještě trať na sprinty nebyla vytyčená. Vesměs ale trať v Novém Městě závisí na cílovém spurtu. Je to vyloženě o taktice, kdo a jak pošetří síly, kdo tam bude jak pozičně. A pak samozřejmě záleží na štěstí a rychlosti.

Trať pro cross country, kde byste v případě startu jel v neděli, jste si ale určitě zkusil. Jaká je?
Rok od roku mi přijde složitější. Kořeny se vyjíždí, v lese je to rozbitější. A samozřejmě i s dobou cross country, kdy diváci chtějí vidět víc, tak je tam málo míst na odpočinek. Jediné místo, kde si člověk může odpočinout, je přejezd přes stadion. Jenomže tam je hromada diváků, kteří vás ženou dopředu, takže ani tam si neodpočinete. Je to pro nás pro Čechy těžké, ovládnout se a nepřepálit to.

Zeptám se i na vaši minulost. Vy jste jezdil i cyklokros, jak velké dilema pro vás bylo zvolit ten správný sport?
Když jsem jezdil v juniorech, v nichž závody končily dřív a taky nebyly na tak vysoké úrovni jako v elitní kategorii, tak se to dalo kombinovat. Teď už je to horší. Ale letos bych zase chtěl jezdit. Vzhledem k tomu, že jsem se nekvalifikoval na olympiádu a v podstatě za měsíc skončí závody, tak bych určitě letos chtěl zkusit i cyklokros. Uvidím, jestli to půjde skloubit. Vrátím se aspoň k té historii, kdy jsem jezdil v juniorech oboje.

A jak velké dilema to tedy bylo?
Já jsem byl vždycky duší biker a za tím jsem si stál. Cyklokros byl otázkou doplňkové přípravy přes zimu. Dalo se to skloubit. Navíc než najíždět dlouhé objemy sám, tak mi přišlo zábavnější jezdit závody.

Kdybyste měl z vaší kariéry vypíchnout nějaký úspěch, který by to byl?
Jedním z výsledků, kterého si fakt vážím, je třetí místo ve Světovém poháru v Andoře v kategorii do 23 let, to jsem se zrovna loučil s touto kategorií. Pak určitě medaile z Evropy ve štafetě, kdy se nám podařil týmový výkon. A ze sprintu za poslední dobu asi závod v Huskvarně, kde jsem skončil sedmý na mistrovství Evropy.

A ještě jedna věc. Jak náročný je přechod z třiadvacítek do elitní kategorie?
Rozdíl je to určitě velký. Ale v dnešní době, co se týče těch třiadvacítek a eliťáků, už tak velký není, co já si pamatuji. Čím víc jde ten sport kupředu, tak závody už nezávisí tolik na věku. Už i třiadvacítkáři se dokážou prosadit v elitní kategorii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze