Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklisté zdolají vrchol, kde zemřel Simpson

12 2000
R e v e l, P r a h a - Dnes si cyklisté na Tour de France dopřejí první den volna, během něhož se autobusy přesunou z Revelu do 400 kilometrů vzdáleného Carpentrasu. Ve čtvrtek je pak čeká 12. etapa, experty označovaná za jednu z nejtěžších v letošním ročníku slavného závodu. Důvod? Cíl je na vrcholu Mont Ventoux, hoře v nadmořské výšce 1909 metrů opředené smutnými příběhy i legendami. "Z Mount Ventoux vyzařuje cosi mystického," potvrzuje vedoucí muž průběžného pořadí Lance Armstrong. Zde čtěte o úterní etapě

Mont Ventoux, kde cyklisté mají problémy s řídkým vzduchem a na dohled není skoro žádná vegetace, lákal lidi od pradávna. V roce 1336 jej zdolal pěšky italský renesanční básník Francesco Petrarca, ale opravdovou proslulost získal Mont Ventoux až ve 20. století. A mohla za to Tour de France. V roce 1967 totiž při zdolávání vrcholu zemřel vyčerpáním britský cyklista Tom Simpson. Jak se záhy zjistilo, jeho smrt zavinilo předávkování nedovolenými prostředky. Simpsonův případ je dosud asi nejznámější sportovní tragédií způsobenou dopingem.

Naposledy TdF zavítala na Mont Ventoux před třinácti roky, kdy zvítězil domácí jezdec Jean-Francois Bernard. Letos je favoritů více. V kopcích to umí Pantani, Zülle i Ullrich, ale jasně největším esem je zatím Lance Armstrong, loňský vítěz a dosavadní držitel žlutého trikotu. Fantastická věc, kterou předvedl v závěru 10. etapy, se okamžitě stala nejdiskutovanějším momentem letošního ročníku. Při stoupání v Hautacamu se totiž svěží Američan lehce prohnal okolo svých největších konkurentů a téměř dokázal zlikvidovat osmiminutový náskok vedoucího Španěla Otxoy.

Přesto americký cyklista hovoří o Mont Ventoux s respektem. Dobře ví, že jej čeká stoupání dlouhé 21 kilometrů s převýšením 7,6 procenta. "V mých očích je to nejtěžšíkopec letošní Tour. Je v něm něco mystického. Jde o velmi těžké stoupání, kde můžete udělat velký krok k celkovému vítězství, ale také můžete úplně všechno ztratit," vysvětluje Armstrong. "Slyšel jsem o Mont Ventoux vyprávět hodně příběhů a samozřejmě vím, že tam zemřel Tom Simpson." V pdoobném duchu mluví i Bernard: "Nejsou to ani Pyreneje, ani Alpy, Mont Ventoux spíše připomíná měsíční krajinu."

Armstrong má nyní jedinečnou možnost proslavit Mont Ventoux i v zámoří. Na letošní TdF sice přijela skupinka amerických novinářů, ovšem i sám závodník přiznává, že cyklistika nepatří v USA mezi nejpopulárnější sporty. "O Tour se toho v Americe moc neví. Lidi neznají slavné příběhy ani bývalé šampiony. Většinou nevědí, co pro cyklistu znamené vyhrát etapu nebo obléci žlutý trikot," podotýká Armstrong před čtvrteční etapou pravdy.

 

Cyklista Georges Hincopie si při volném dnu na Tour de France fotografuje svého spolujezdce Lance Armstonga

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze