Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista zahynul pod koly auta

1 2000
B u e n o s A i r e s - Smrtí španělského cyklisty Saula Moralese skončila jeho srážka s nákladním automobilem v sedmé etapě závodu Kolem Argentiny. Řidič vozu nerespektoval červené světlo STOP policejního auta a srazil pětadvacetiletého jezdce, který při převozu do nemocnice těžkým zraněním podlehl. "Nemůžeme to vůbec pochopit," řekl zdrceně Jose Maria Perez, sportovní ředitel stáje Relax Fuenlabrada, za kterou Morales jezdil. Tento tým je tragickými úmrtími doslova pronásledován, za poslední čtyři roky zahynul již třetí cyklista.

V roce 1996 Jose Antonio Espinosa podlehl na následky nárazu do silničních svodidel při kritériu ve španělském městě Fuenlabrada a loni si smrtelně poranil hlavu po kolizi s Jánem Svoradou při druhé etapě závodu Kolem Katalánska mladý Španěl Manuel Sanroma.

"Když se stane taková věc, tak by člověk nejraději se sportem skončil," dodal Perez a okamžitě odvolal start svého týmu ze závodu Kolem Murcie. Morales jezdil profesionálně druhou sezónu a před čtrnácti dny se stal při etapách Kolem Mallorky nejlepším vrchařem.

Přehled smrtelných nehod cyklistů při závodech:

1935 - Španěl Francisco Cepeda zemřel po pádu v sedmé etapě Tour de France nedaleko Bourg-d'Oisans.

1948 - Po pádu v tunelu při závodě Kolem Švýcarska byl přejet doprovodným vozem belgický cyklista Alain Depoorter.

1950 - Francouz Camille Danguillaume zemřel po kolizi s motocyklem při národním šampionátu v Monthlery.

1951 - Serse Coppi, bratr slavného italského závodníka Fausta Coppiho, spadl kilometr před cílem závodu Kolem Piemontu a následující den v nemocnici zemřel.

1969 - Francouz Jose Samyn zahynul po kolizi s prodavačem programů během závodu v Belgii.

1970 - Mistr světa Jean-Pierre Monsere z Belgie byl zabit předjíždějícím autem během závodu Grand Prix v Retie.

1972 - Během etapového závodu Kolem Andalusie nepřežil pád z kola Španěl Manuel Galera.

1976 - Juan Manuel Santisteban ze Španělska se smrtelně zranil při pádu při první etapě Giro d'Italia.

1984 - Po dojezdu do cíle závodu Vuelta Algarve v Portugalsku byl domácí cyklista Joaquim Agostinho napaden psem a následnému pádu po deseti dnech podlehl.

1986 - Ital Emilio Ravasio spadl v tunelu během první etapy Giro d'Italia; zemřel deset dnů poté.

1987 - Projíždějící automobil zabil španělského závodníka Vicenta Mata během tradičního španělského závodu Trofeo Luis Puig.

1987 - Michel Boffin spadl během Tour-du-Haut-Var ve Francii a po šesti dnech zemřel.

1989 - Na následky zranění při hromadném pádu v závodu v Lidicích zemřel následující den v nemocnici reprezentant Radomír Fišer.

1990 - V úvodní den mistrovství světa juniorů v Middlesbrough podlehl Kanaďan Arvid Geldsetzer zraněním po pádu při tréninku na asfaltové dráze.

1995 - Olympijský vítěz v silničním závodě jednotlivců z Barcelony Ital Fabio Casartelli podlehl v nemocnici v Tarbes následkům zranění hlavy, které utrpěl po pádu v patnácté etapě Tour de France.

1996 - Po prudkém nárazu do silničních svodidel při časovce družstev závodu Franciska Casillase ve Fuenlabrada byl španělský cyklista Jose Antonio Espinosa převezen v bezvědomí do nemocnice. O den později na následky zranění zemřel.

1997 - Smrtelné zranění utrpěl při juniorských závodech Kolem Jury sedmnáctiletý Švýcar Armin Hegglin. Mladý závodník ztratil při sjezdu z Col de la Croix na rovném úseku silnice rovnováhu, narazil hlavou do stromu a byl na místě mrtev.

1999 - Dvaadvacetiletý španělský cyklista Manuel Sanroma upadl kilometr před cílem druhé etapy závodu Kolem Katalánska ve španělské Vilanově ve chvíli, kdy se peloton připravoval na závěrečný spurt. Při pádu si poranil hlavu a poranění v nemocnici podlehl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze