Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista Raboň zase trénuje v Africe, čeká ho i Cape Epic

NOVÁ KAPITOLA. Cyklista František Raboň nenašel další angažmá v silničním pelotonu, proto se teď bude chtít prosadit na horských kolech. | foto: ČTK

15 2014
Začátkem února nabral plzeňský cyklista František Raboň zase směr Jižní Afrika, aby tam pokračoval v přípravě na svoji první sezonu mezi bikery. A na místě se dozvěděl: pojedeš po boku Christopha Sausera 11. ročník Cape Epic, slavného bikového etapového závodu dvojic.

S tím Sauserem, s nímž trénoval na začátku roku téměř měsíc ve Stelenboshi nedaleko Kapského Města, kde jeho týmový parťák ze stáje Specialized přes zimu žije. S tím Sauserem, který loni Cape Epic vyhrál s dalším českým bikerem Jaroslavem Kulhavým.

"Sedli jsem si i lidsky," vyprávěl František Raboň v rozhovoru, když se vrátil z prvního pobytu v Africe. "Navíc jsem měl nejlepšího možného učitele," chválil švýcarského bikera.

Už tehdy bylo jasné, že jejich příprava je směřovaná ke společnému startu na Cape Epic. "Ještě to ale není stoprocentní," mínil Raboň koncem ledna. Teď už ji má. Číslo 1 ve startovní listině letošního Cape Epic bude mít dvojice stáje Specialized Sauser – Raboň. "Ono je to tak, že mě Specialized podepsal právě kvůli Cape Epic.

Dospěli k názoru, že jestli chtějí obhajovat vítězství a Jarda letos nestartuje, potřebují někoho, kdo má zkušenosti s drapáky, i když ne v pozici bikera. Mám výhodu v tom, že jsem schopen akceptovat opakovanou denní zátěž lépe," vysvětloval Raboň pro server mtbs.cz.

Hodně mu pomohl jednorázový lednový 122kilometrový maratón v jihoafrickém Outshoornu, v němž dojel na čtvrtém místě. "Ukázalo se, že na tom nejsem špatně, a to ani technicky. Sám Christoph mi říkal, že když jsem zvládl tento terén, Epic zvládnu taky. Vedle něj se člověk rychle učí," pochvaloval si Raboň.

Teď už plzeňský cyklista polyká další tréninkové dávky v Jižní Africe, v polovině února ho čekají dva třídenní MTB maratony v rychlém sledu za sebou. Pak se na pár dní vrátí do Čech a 20. března zamíří opět do JAR a závěrečná příprava už bude směřována ke Cape Epic.

"Nechci, aby to vypadalo velkohubě, ale se Sauserem ani nemůžete mít ambice jiné, než závod vyhrát. Není nikdo zkušenější na tratích Cape Epic než Christoph," dodal František Raboň. A jeho slova dokládá fakt, že Sauser vyhrál poslední tři ročníky Cape Epic. Dvakrát s Burry Standerem a loni s Kulhavým.

Hned ve své první sezoně po přechodu ze silnice mezi bikery tak zažije opravdový křest ohněm. Zvládne ho?Najdete na iDNES.czmobilní verze