Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista König se na závodech v Rakousku oblékl do žlutého

Petr Kubias, Leopold König, cyklistika | foto: Patrik Pátek

15 2010
Do Rakouska dorazil s hradeckým týmem PSK Whirlpool jako jeden z favoritů celkového vítězství v krátkém tříetapovém závodu. Očekávání mladý cyklista Leopold König splnil i navzdory tomu, že cesta k prvenství v závodu, jenž spadá do kategorie světového poháru, byla ohromně trnitá. Přesto nakonec oblékl žlutý trikot a do Česka veze další vítězství pro tamní stáj.

"Závod takového významu jsem ještě nevyhrál. Popsal bych to jako větší vítězství, kterého si velmi vážím," říká skromně Leopold König.

O jeho skvělém výsledku po vítězstvích Mareše nebo Kozubka rozhodla zejména první etapa, ve které se proháčkoval polem až na první místo. To udržel až do konce páteční části.

"Žádný tým nebyl dominatní. V úvodu se ještě nikomu obvykle nechce pracovat. Nám se to však povedlo. Jeli jsme dva v čelní skupině a to byla vůbec nejlepší pozice pro další průběh," říká.

Po prvním dnu se sice těšil, že může přes hlavu přetáhnout trikot vedoucího závodníka, jenomže obtížnějším úkolem bylo vedení v našlapaném pelotonu udržet.

"Nebylo to až tak obtížné. Rozhodující bylo, že následovaly jen dvě další etapy a ne dalších šest," dodává.

Přesto po druhém dnu nezažíval dobré chvíle. Čas měl sice shodný s prvním, ale kvůli horšímu umístění musel přepustit vedení po druhém dnu Švýcaru Pirminu Langovi z Teamu Bürgi Fifi BC.

"Kdyby se v závodě počítaly bonifikace za první až třetí místo za dojetí do cíle etapy, průběh by byl určitě jiný," připomíná König rozhodnutí pořadatelů, kteří zrušili obvyklou prémii. Za normálních okolností by tak Leopold Köonig už po první etapě vedl o čtyři vteřiny před druhým závodníkem v pořadí a o šest před třetím.

"Pro nás se tím situace výrazně změnila, protože jsme jako vedoucí oddíl museli kontrolovat celý závod. Tudíž jsme měli volnou ruku a všechno jsme si tvrdě odpracovali," připomíná.

Se změnou bodovacího systému se však vyrovnal znamenitě a v neděli předčil své nejbližší pronásledovatele. Po dojezdu se už mohl radovat nejen z celkového vítězství, ale také z triumfu svého stájového kolegy Stanislava Kozubka mezi vrchaři a z jeho stříbrné příčky.

V podniku, který zdobí především velmi členitý terén, si ohromně liboval: "Sedí mi víc kopce, než tratě někde na větru." Moravskotřebovský rodák si velký triumf náležitě vychutná, po jeho návratu připravují doma svému oblíbenci alespoň střídmou oslavu.

"Ještě jsem to ani nestačil oslavit, protože jsme se z Rakouska vrátili až okolo půlnoci. Ze všech stran ale přijímám vřelé gratulace," prozradil König. "Vypadá to, že otevřeme láhev vína a trochu si přiťukneme na úspěch. Nebude to ale nijak velké, protože mě čeká ještě náročný program," směje se.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze