Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista Armstrong zahájil protiútok v bitvě s americkými úřady

Lance Armstrong v cíli Tour de France 2010 | foto: AP

7 2010
Kdysi, když bojoval s Janem Ullrichem o tituly na cyklistické Tour, bylo vše tak jasné. Ujedu ti? Neujedu? Vyhraju? Nevyhraju? Současný boj Lance Armstronga s obviněním z dopingu naopak čitelný není. Stal se seriálem zastřených akcí a protiakcí.

"Je to mesiáš, nebo šarlatán?" hledá jeho pravé "já" například německý deník Welt. V průzkumu oblíbenosti, zveřejněném agenturou AP, o Armstrongovi smýšlí pozitivně 55 procent Američanů.

Vysoké číslo. Jenže ještě začátkem července to bylo 80 procent! Vyšetřovatelé i média jej tlačí do kouta. Proto odpovídá agresivním protiútokem. Posiluje své šiky.

Do jejich čela angažoval eso právnické branže: Briana Dalyho, bývalého federálního zástupce, proslaveného z ostře sledovaných případů od mnohonásobných vražd po dětskou pornografii.

Za úkol má kromě jiného zdiskreditovat Armstrongova největšího soka. Tím už není Ullrich, ani Contador, nýbrž federální vyšetřovatel Jeff Novitzky. Ten Novitzky, který si udělal jméno před 7 lety na skandálu dopingové laboratoře BALCO a coby podvodníky demaskoval sprinterské hvězdy Marion Jonesovou a Tima Montgomeryho i baseballovou legendu Barry Bondse.

Daly nelenil. Okamžitě Novitzkého napadl, jeho pracovní metody označil za manipulativní. "Důkazy proti mému klientovi jsou kalné," tvrdí Daly. "Celý příběh o jeho vině je plný nejmenovaných zdrojů a informací.
Tymají kolem případu vytvořit cirkusovou atmosféru."

Lance Armstrong projíždí cílem časovky ve městě Pauillac.

Z jedné vody načisto pak Daly obvinil i federální úřady, že dopřávají sluchu pochybným svědectvím. "To není správné ani americké. Je to plýtvání penězi daňových poplatníků," hřímal na americkou notu.
Přesto je Armstrongova pozice stále prekérnější.

Už proti němu nestojí jen výpověď sesazeného vítěze Tour z roku 2006 Floyda Landise, o němž tvrdí: "S Floydem je to jako s kartonem zkyslého mléka. Ochutnáte jeden lok a už nepotřebujete pít víc, abyste věděli, že je všechno zkažené."

Další zdroj, který chce – ještě – zůstat v anonymitě, tento týden předložil důkazy o dopingových praktikách v Armstrongově někdejší stáji US Postal listu New York Times. "Lance o všem věděl a tyto praktiky využíval," uvedl.

Žalobci se snaží dokázat, že sponzorské peníze státní firmy US Postal Service byly použity právě na nákup dopingu.

Lance Armstrong na startu 16. etapy Tour de France, kde o sobě konečně dal vědět - byl v úniku od startu až do cíle.Lance Armstrong během 18.etapy Tour de France

Před Velkou porotou už vypovídali někdejší Armstrongovi pomocníci Tyler Hamilton a George Hincapie, předvoláni jsou další. Zatímco před disciplinárními komisemi mohli dříve lhát víceméně bez následků a bez hrozby trestních postihů, při svědectví u amerického federálního soudu je pro ně v sázce mnohem víc.

Jen vzpomeňte: Marion Jonesovou právě křivé svědectví v případu BALCO poslalo na 6 měsíců za mříže. Vyšetřování spěchá. Už příští rok budou některé činy, jež jsou předmětem žaloby, promlčeny.

Armstrong zatím nechává za sebe mluvit právníky. Zato ve středu osobně představil plány na založení závodu Kolem Colorada. "A dopingová aféra?" ptali se ho. "K tomu nemám co říci."

Měl by. Aby dokázal, že 7 titulů z Tour nebyl jeden velký švindl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze