Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřkolkář chce v Africe zlomit rekord

19 2000
P r a h a - S výrazně posunutým výkonnostním cílem se chystá Josef Macháček s čtyřkolovým motocyklem Yamaha na nadcházející ročník slavného pouštního závodu Rallye Paříž - Dakar. Zatímco v předchozím ročníku startoval pouze s úmyslem maratónský závod dokončit, tentokrát si za metu určil umístění do 30. pozice v absolutním hodnocení mezi motocyklisty, čímž by s čtyřkolkou zlomil dosavadní rekord. V letošním roce vyhrál Macháček mezi jezdci na čtyřkolkách a absolutně skončil mezi dvěma stovkami soupeřů na 67. místě; nejlepším umístěním závodníka na čtyřkolce v historii je 54. místo.

Tajným přáním je pro Macháčka 27. pozice, kterou v roce 1997 vybojoval jeho kamarád Ivo Kaštan na klasickém motocyklu. "Nebudu soupeřit se čtyřkolkami. Konkurence v této třídě bude letos trochu slabší, ale i kdybych byl sám, zajímá mne pouze absolutní pořadí. Postavil jsem na to také potřebnou techniku," pochvaloval si v úterý třiačtyřicetiletý dobrodruh svoji novou Yamahu TDM 850 s výkonem 87 koní a maximální rychlostí 205 km/h.

Jeho stroj ponese na čelní masce označení 'Pouštní královna', sám Macháček však bude mít neustále před očima z druhé strany masky nalepené přísloví 'Spěchej pomalu'. "Z této čtyřkolky mám respekt. Už proto, že brzdný systém je nastaven na rychlosti do 60 kilometrů v hodině," uvědomuje si Macháček. "Nicméně pojedu na výsledek, stroj nehodlám šetřit. Když vypadnu po havárii z dobrého místa, nebude mne to mrzet," prohlásil před třetím startem v dálkové rallye.

Vzhledem k síle svého stroje má před dvacetietapovým závodem obavy jedině z kamenitých úseků, na kterých mu budou soupeři na klasických motocyklech ujíždět. Se širokým motocyklem potřebuje nalézt stopu alespoň 120 cm širokou, zatímco ostatním motorkářům stačí jen pár centimetrů. "Znám část tratě, dokonce si budu moci prohlédnout místo, kde jsem loni vypadl. Ale na Dakaru nelze příliš vymýšlet, člověk si jej musí oddrnčet," řekl Macháček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze