Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtvrtým titulem se mílař zapsal do historie

28 2003
Paříž - Vlastně jen naplnil očekávání. Marocký mílař Hicham El Guerrouj je nejlepším běžcem na středních tratích a své dominantní postavení potvrdil i na mistrovství světa v Paříži. Zlato ze závodu na 1500 metrů má však větší cenu, El Guerrouj získal už čtvrtý titul v řadě a překonal legendárního Noudeddina Morceliho z Alžíru. Ten vybojoval tři zlaté na šampionátech v letech 1991 až 1995.

"Je to nejkrásnější den v mém životě," radoval se El Guerrouj po závodě. "Udělal jsem to pro sebe, svou rodinu a lid mé země," dodal osmadvacetiletý Maročan, který na rozdíl od Morceliho stále marně čeká na mílařské zlato z olympijských her.

Francouzští diváci připravili mílařům strhující atmosféru a hnali svého favorita, evropského šampiona Baalu, vpřed.

"Psychicky to bylo hodně náročné. Bylo tam přes 60 tisíc lidí, kteří skandovali Baalovo jméno. Až jsem se musel ptát sám sebe, jestli vůbec existuju," usmíval se Maročan, který většinou bývá oblíbencem ochozů.

Po vítězném finiši poslal divákům polibek a zahrál si na imaginární kytaru. "Mám rád Rolling Stones," vysvětlil pak pro sebe neobvyklé gesto. Nakonec ho na dráze přemohlo dojetí, lehl si na zem a slzy radosti skrýval pod národní vlajku.

Po chvíli ale znovu vstal a pozdravil tribuny vítězným tanečkem. Definitivně si publikum získat poté, co vyrazil do hlediště a na znamení respektu k soupeři se objal s Baalovou manželkou Hanane a pochoval jeho pětiměsíční dcerku Amelle. El Guerrouj s bouřlivou atmosférou počítal už předem.

"Poslední dny jsem byl tak nervózní, že jsem pět dní pořádně nespal. Před závodem jsem volal domů a mluvil s matkou. Povídám jí: mami, všichni Francouzi jsou proti mně. A ona mě uklidnila. Řekla mi: neboj se miláčku, minimálně Bůh je při tobě," popsal Maročan poslední noc před závodem.

V Paříži se El Guerrouj pokusí vstoupit do historie i jako muž, který dokázal na mistrovství světa získat double na tratích 1500 a 5000 metrů. Stejný kousek se naposledy podařil legendárnímu finskému vytrvalci Paavo Nurmimu na olympijských hrách 1924 v Paříži.

Na pětce ovšem bude mít El Guerrouj tvrdou konkurenci. O dva tituly se totiž rozhodl usilovat také Kenenisa Bekele z Etiopie, který ve finiši desítky porazil svého slavného krajana Haileho Gebrselassieho. Rozběhy pětikilometrového závodu jsou na programu ve čtvrtek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze