Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtvrtý titul? Můžu mít radost i bez něj

20 2003
Praha - Třikrát za sebou vyhrál desetibojař Tomáš Dvořák mistrovství světa. V úterý nastoupí k dalšímu šampionátu v Paříži. Jenže letos jde do boje po přetěžké sezoně plné problémů, kvůli nimž ještě nezávodil ani na jednom desetiboji. Ten první přijde na mistrovství světa.

O víkendu jste testoval formu při extralize a nedopadlo to úplně skvěle. Děje se něco?
Nešlo mi to. Jsem nějaký unavený. Budu muset začít na stará kolena odpočívat, netrénovat až do závodů. V posledních týdnech jsem trénoval hodně a dobře. Trochu mě to sejmulo.

Mělo na to vliv nyní panující vedro?
V Houšťce, kde jsme trénovali, bylo každý den na sluníčku pětačtyřicet stupňů. A i když jsem hodně odpočíval, nějakou šťávu si to vezme. Ale kdyby byla zima, nebyl bych na tom lépe.

A jste pořád optimista?
Co jiného mi zbývá. O víkendu to svým způsobem nebyly nijak hrozivé výkony. Ale nohy mě nepodpořily. Nešlo to z kotníčků.

Co je s nimi?
Jsou unavené. Neklape to, jak by mělo. Neudělám chybu jako loni, kdy jsem byl nějakou dobu o berlích a potom jsem si kontroloval, jakou mám formu. Spolehnu se na to, že jsem udělal dost práce a že se to zúročí.

Ale jen ležet v posteli nebudete, že?
To ne. Jde o to, netrávit na stadionu zbytečný čas, užít si trénink. Nevypráskat se. To jsem udělal minulý rok před mistrovstvím Evropy. Poslední týden před závodem jsem na trénincích vypadal lépe než v závodě. Letos to chci obráceně.

Nejste nervózní z toho, že to bude váš první desetiboj sezony?
Doufám, že budu. Nervozita do závodníka něco vnese.

V čem bývá první závod roku nejtěžší?
Je to závod jako každý jiný, jen první v sezoně. Už jsem pár desetibojů absolvoval.

Ale vy budete prvně v sezoně závodit až na mistrovství světa, to tu nebylo.
Všechno je jednou poprvé. Nedělám si z toho hlavu.

Ale rituály dodržujete. Znovu máte zlatou barvu vlasů. Zkoušíte pro štěstí ještě něco?
Domluvil jsem se s tyčkařem Štěpánem Janáčkem, že s ním budu na pokoji jako před dvěma lety v Edmontonu. Říkal mi: "Ty jsi nějaký pověrčivý, ne?" Jenže čeho se mám chytit. Do akvaparku jako v Edmontonu asi před závodem nepůjdu.

Jako obhájce titulu jste měl účast jistou. Jak jste využil čas?
Sem tam mi to přišlo dost jako mrhání časem. Bohužel okolnosti se stavěly proti mně. Na začátku sezony mě zastavilo zranění, v prostředku sezony zase nemoc. Teď jsem se znovu snažil připravit. Hlavně abych se zbytečně nepřetáhl, ani psychicky, ani fyzicky.

A vydržíte to?
Vydržím. Nic jiného nemůžu zkoušet. Tohle je jiná situace než před dvěma lety na mistrovství světa v Edmontonu, kde jsem vyhrál. Tam jsem přišel týden před závodem na trénink a létal jsem. Z takového ničemna to jednoho dne vzlétlo a bylo to dobré.

Půjdete do závodu jako trojnásobný mistr světa a obhájce titulu. Jaké to je?
Je to běh času. Nejsem člověk, který by ho popíral. Nikdo nedokáže omílat titul donekonečna. Kromě Sergeje Bubky, že jo. Tenhle závod pro mě může skončit radostně, i když nevyhraju. Jsem natolik soudný, že budu tušit, na co budu mít. Nebudu po doběhu patnáctistovky házet tretrami, že jsem nevyhrál.

Vaše jméno je však spojeno s vysokým očekáváním...
Nemůžu při závodě myslet na to, abych splnil nějaká očekávání, která nejsou v mých silách. Nemůžu jít do závodu s tím, že budu přesvědčen, že vyhraju.

Komu byste přál vítězství?
Romanovi (Šebrlemu - pozn. aut.). Nemůže po mně nikdo chtít, abych to přál třeba Pappasovi. Ještě bych to přál sobě, že jo. Ale o tom už jsme se tady bavili.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze