Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtverák? Až si budu jistý, říká krasobruslař Březina

Michal Březina. | foto: archiv Michal Březina

9 2009
Na chodbách průmyslovky v Purkyňově ulici ho člověk moc často nepotká. Michal Březina má teď jiné starosti. Z pozice sedmého muže letošního evropského krasobruslařského žebříčku se nadějný Brňan chystá na mistrovství Evropy, které začíná 19. ledna v Helsinkách.

Loni odjel z evropského šampionátu s 16. místem, letos se dívá o hodně výš. V září si zajel díky bezchybně skočeným trojným skokům osobní rekord, a pokud svůj výkon zopakuje, neměl by na mistrovství v Helsinkách v konečném pořadí opustit první desítku.

Ta mu ale nestačí. "Chci skončit do šestého místa," prohlašuje Březina.

Vaše nominace na mistrovství Evropy nebyla kvůli zranění kolena zdaleka jistá. Oddechl jste si po jejím zveřejnění?
Hodně. O té původní jsme věděli už v říjnu. Jenže pak se zjistilo, že se musí operovat moje koleno, takže jsem nemohl jet ani finále Grand Prix, ani mistrovství republiky, a to mě hodně znervóznělo. Říkal jsem si, že se to všechno může ještě předělat, protože jsem nejel ani jeden z velkých závodů. A hlavně mistrovství republiky. Nakonec to ale všechno dopadlo v můj prospěch.

Pro nominaci mluvil především váš nový osobní rekord. Neříkal jste si, že už kvůli tomu by vás měli na šampionát poslat?
Sám jsem na nic nesázel, spíš jsem to nechal řešit trenéry. Já jsem trénoval, abych se dostal do formy, v níž jsem byl před operací. Někde v hlavě jsem měl, že možná nepojedu nikam, ale snažil jsem se na to nemyslet.

Operované koleno už vás tedy nijak neomezuje?
 Ne, už funguje úplně bez problémů. V nemocnici u svaté Anny mi to udělali úplně výborně, za čtyři týdny už jsem normálně trénoval.

S jakým cílem pojedete do Finska?
Loni jsem skončil mezi muži 16. a letos bych se rád dostal do první šestky. Předloni na mistrovství světa juniorů jsem byl také 16. a o rok později jsem poskočil na pátou pozici, tak bych to rád napodobil.

Kdo je Michal Březina

Osmnáctiletý Brňan začal s krasobruslením v osmi letech. Nejdřív se pod vlivem zlatých olympijských hokejistů z Nagana chtěl dát na hokej, ale otec, sám bývalý krasobruslař, mu řekl, ať se nejdříve naučí bruslit. U ledu už zůstal, stejně jako jeho mladší sestra. A daří se mu. Sezonu načal dvěma triumfy v juniorské Grand Prix, největší událost však přišla koncem září: Březina skončil druhý na Nebelhorn trophy v Oberstdorfu, kde předstihl mimo jiné čtvrtého Tomáše Vernera, úřadujícího mistra Evropy. Rozhodčí jeho krátký program a volnou jízdu ohodnotili celkově na 220,29 bodu. Tento výsledek ho staví na sedmou pozici v kontinentálním žebříčku krasobruslařů. Odborníci mu předpovídají velkou budoucnost.

Váš trenér tvrdí, že by byl moc spokojený, i kdybyste potvrdil ono tabulkové sedmé místo. Vy si věříte na ještě lepší pozici?
Je fakt, že tu první šestku jsem možná přehnal. Sedmá pozice by mě taky uspokojila. Přece jen má na takovém závodě člověk jen jeden pokus, aby ukázal, jak se připravil.

Při rekordní jízdě jste především bezchybně s k o č i l všechny trojné skoky. Budete se úspěšného programu držet, nebo se chystáte riskovat a zkoušet třeba čtverný salchov, který už jezdíte v tréninku?
Spíš ne, asi pojedeme na jistotu. Mistrovství Evropy je velký závod. Uvidíme, jak se mi salchov bude dařit v tréninku. Když nad ním budu přemýšlet a z pěti skočím jednoho, tak to zkoušet nebudeme. Rozhodneme se v průběhu příštího týdne. V krátkém programu se ale nic měnit nebude. Dokud ten skok nebude jistý na sto padesát procent, tak ho do krátkého programu nezařadíme. Do volné jízdy možná, tam je skoků víc, ale do krátkého programu se dávají jen tři skokové prvky a ty musí být jisté.

Máte možnost připravovat se s Tomášem Vernerem v Oberstdorfu, ale trénujete i doma v Brně. V jaké fázi jste teď?
Momentálně se připravuju právě v Oberstdorfu. Přijel jsem 25. prosince a ještě týden tady budu. Tomáš zatím nedorazil, přijede až příští týden. Co jsem tady, tak jsem jel tři exhibice, mezi nimi třeba i známou Silvestr gala, kterou vysílá Eurosport.

V čem vám spolupráce s Vernerem nejvíc pomáhá? Už jen to, že spolu můžou trénovat tři čtyři dobří závodníci, tak to něco přináší, natož trénink s mistrem Evropy. Sleduju, co dělá ten druhý, a snažím se to udělat ještě lépe.

Máte kolem sebe trenérský tým, jak mají jeho členové rozdělené kompetence?
V Oberstdorfu mě má na starosti pan Fajfr a v Brně trénuju s panem Starcem. Ten za mnou ale přijede i do Německa, takže budu s oběma. Pan Fajfr tady má na starosti i sportovní dvojici z Německa, která se na šampionát také chystá. Oba trenéři jsou z Brna a mají na přípravu stejné názory, takže se nestane, že by mi jeden něco radil a druhý to pak vyvrátil. Mně to tak maximálně vyhovuje.

Kdo vám zařídil možnost přípravy v Oberstdorfu?
Můžou za to oba trenéři. Asi v roce 2004 jsem byl na závodech v Mnichově a oni se tam po dlouhé době potkali. Pan Fajfr říkal, že se mu líbila moje jízda, a ptal se, jestli nechci přijet za ním právě do Oberstdorfu. A od té doby jsem tady čím dál častěji.

Pořád má rezervy, ale už se to láme

Michal má skvělou techniku, se kterou může skákat čtverné skoky. Těží z vrozených dispozic. Je rychlý v odrazu a hlavně je technický ve vzduchu, kde dokáže zrychlit rotaci tak, jak se to povede jen málokomu.

V tréninku zkouší čtverného toeloopa i salchova. Zvlášť druhý skok moc jiných krasobruslařů na světě neskáče, všichni se spíš zaměřují na toeloopa.

Než se Michal zranil, tak se mu v tréninku povedly dva nádherné čtverné salchovy, až se všichni kolem divili, že šlo skutečně o ně.
Těžko se mi hledá něco, co by mu ještě chybělo a bránilo v tom, aby se stal skvělým krasobruslařem.

Je výborný skokan a jeho technika je velmi vytříbená. Samozřejmě se i u něj dají najít rezervy. Třeba v piruetách. Zlepšit by se také mohl v kontaktu s publikem.

Myslím si však, že i to už se láme. Schopnost prodat jízdu před publikem často přichází až s věkem.

I Tomáš Verner, s nímž Michala často porovnávají a který je v tomto ohledu velmi dobrý, se to musel naučit.

Michalovi by to mělo jít ale také dobře, lidem je sympatický. Jeho nedávnou exhibici v Oberstdorfu hodnotili velmi kladně němečtí i američtí komentátoři.

Těží z možnosti přípravy v Oberstdorfu, kde se na ledě potkává právě s Tomášem Vernerem nebo Italkou Kostnerovou. Teď už tam jezdí třetím rokem. Jde především o srpnovou stáž, ale pokud to škola dovolí, tak přijíždí i dřív.
V současnosti tam trénuje i před většími závody. V Brně by ho školní povinnosti nebo jiné věci zbytečně rozrušovaly.

Tato příprava má po všech stránkách lepší úroveň, v létě se tam schází hodně skvělých krasobruslařů.

Navíc to není daleko a i z finančního hlediska to vychází lépe, než kdyby cestoval někam do Ruska.

Petr Starec trenér Michala BřezinyNejčtenější

Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Už toho bylo dost. Plážová volejbalistka Kolocová ukončila kariéru

Kristýna Kolocova se na turnaji Světového okruhu v Ostravě vrhá po míči.

Plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová ukončila ve třiceti letech kariéru. Stříbrná...Mustedanagič míří na Slovensko za Holoubkem. Kdo ještě ze Sparty odejde?

Zinedin Mustedanagič (červená) ze Sparty střílí kolem českobudějovického Petar...

Georges Mandjeck se už od konce července připravuje v Maccabi Haifa, Juraj Chvátal od minulého...

UEFA zamítla protest fotbalové Slavie po Kyjevu, píše Tvrdík

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Evropská fotbalová unie UEFA zamítla protest pražské Slavie, který vršovický klub podal po úterní...

Nesmysl a Mesut to ví, říká Kroos k důvodům Özila skončit v reprezentaci

Německý fotbalista Toni Kroos zklamaně vyklízí útočné pásmo po neproměněné...

Že by se německé fotbalové reprezentaci dotkl problém s rasismem? „Nesmysl,“ zdůraznil Toni Kroos....

Další z rubriky

Evropské šampionáty viděla miliarda diváků, televize chtěly ještě víc

Český cyklista Josef Černý (vpravo) na trati silničního závodu ME v Glasgow

Nově vzniklý projekt společně pořádaných evropských šampionátů, které proběhly od 2. do 12. srpna v...

Vary lákají světovou elitu triatlonu. Nechybí olympijská vítězka

Švýcarka Nicola Spirigová (vpravo) a Švédka Lisa Nordenová v cíli ženského

Do Karlových Varů má namířeno absolutní triatlonová elita. Ve startovní listině Světového poháru...

Klammert útočil na Grand Prix judistů v Budapešti na medaili

David Klammert (v bílém) na judistickém mistrovství republiky

Judista David Klammert sahal na Grand Prix v Budapešti po medaili. V duelu o bronz po vyrovnaném...Najdete na iDNES.cz