Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Coulthard už není svatoušek

14 2000
S p i e l b e r g, P r a h a - Vzácnou šanci na titul mistra světa formule 1 cítí David Coulthard, a proto razantně změnil svůj život. "Konec hodného chlapce," ohlásil metamorfózu devětadvacetiletého jezdce McLarenu britský týdeník Autosport. Skota čeká v neděli při Velké ceně Rakouska jeden z rozhodujících závodů. Na vedoucího Michaela Schumachera z Ferrari ztrácí po minulém vítězství ve Francii už jen dvanáct bodů. V jednu dobu přitom mezi nimi zela propast šestadvaceti bodů. "Po Francii mám lepší karty než Schumacher a jsem v nejlepší formě kariéry," tvrdí Coulthard.

Omezil účast na různých akcích. Vyměnil kondičního trenéra. Přestal rozdávat tolik autogramů, protože, jak řekl, se tím závody nevyhrávají. Ve středu večer Coulthard přistál s malým letadlem neobvykle v Brně, odkud včera pokračoval do Rakouska. Přílet i jeho důvod se tajil a tým McLaren odmítal cokoli potvrdit. Scotland Yard ale popřel teorie, podle nichž za nedávnou havárií letadla ve Francii s Coulthardem na palubě stál asijský sázkařský syndikát.

Talent a rychlost se u Coultharda nikdy nezpochybňovaly, ale chyběla mu větší agresivita.
To je po Francii, kdy se nebál tvrdě předjet Schumachera, minulostí. Stejně tak už neplatí převaha Coulthardova týmového kolegy Miky Häkkinena.

Fin v minulých dvou sezonách porazil Skota v kvalifikacích 26:6. Letos je skóre 5:4 pořád pro Häkkinena, ale ve čtyřech posledních závodech měl lepší startovní pozici Coulthard. Letos vyhrál tři závody, kdežto zřejmě mentálně opotřebovaný dvojnásobný mistr světa pouze jeden. A při všech třech Coulthardových vítězstvích kroužil Häkkinen za ním v normálně fungujícím autě.

V Rakousku pojede Coulthard stý závod kariéry. Stejně jako Schumacher tu nikdy nezvítězil, v posledních třech letech byl vždy druhý. Nikdy ovšem nevyhrál dva závody za sebou. Skotský pilot cítíMcLaren dokonce testoval minulý týden poprvé v domovině Ferrari - v italském Mugellu, charakterem připomínajícím rakouskou trať u Spielbergu.

Häkkinenův odstup od Coultharda je jen šest bodů, McLaren však odmítá určovat hierarchii jezdců, dokud budou oba v dosahu titulu. To se nelíbí Häkkinenovu manažerovi Kekemu Rosbergovi: "Bez preferování Miky nemůže McLaren porazit Schumachera." Opačný názor má Coulthardův poradce Martin Brundle: "Jedině David je schopen Schumachera zdolat." Velká cena Rakouska startuje v neděli ve 14.00, vysílá Prima. V sobotu se jede závod F3000 od 15.00, přenáší Eurosport.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze