Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Contador strávil kvůli Valonskému šípu a islandské sopce dva dny v autě

Alberto Contador | foto: Reuters

21 2010
Dva dny jel autem napříč Evropou, úmorných 1 900 kilometrů. Ve středu sedne na kolo a pošlape 198 kilometrů přes ardenské kopce při prestižní jarní klasice Valonský šíp. Sopka Eyjafjallajökull a kolaps letecké dopravy přinutily Alberta Contadora, šampiona Tour de France, k nezvyklému testu vytrvalosti.

Po pěti dnech, které minulý týden strávil na etapách Kolem Kastilie, "El Pistolero" v neděli ani neslavil celkový triumf, měl úplně jiné starosti. V Santiagu de Compostela nasedl s týmovými kolegy do auta a odcestovali směr Belgie. Původní plán zněl: "Pojedeme 900 kilometrů do francouzského Pau, odtud budeme pokračovat rychlovlakem do Paříže."

Sportovci vs. sopka

– fotbalisté Barcelony museli do Milána na duel LM autobusem

– pořadatelé Londýnského maratonu vyslali pro hvězdy z Keni a Etiopie soukromé letadlo

– ruští gymnasté přijdou o ME, kde měli obhaovat zlato

– neodehraje se hokejový přípravný turnaj čtyř zemí v Minsku

Jenže rychlovlak "praskal ve švech", byl plný lidí. Contador se vrátil do auta, za volant usedl jeho bratr Fran, jeli dál. V neděli nad ránem se v Poitiers chvíli prospali. V pondělí ve tři odpoledne dorazili do belgického Lutychu. Tentýž večer už odšlapal 30 tréninkových kilometrů. "Byla to tvrdá cesta, ale zvládli jsme ji relativně rychle," říkal. "Pořád to byla lepší volba než mačkat se ve vlaku."

Ještě náročnější pouť absolvoval z Murcie v jižním Španělsku šampion loňské Vuelty, Alejandro Valverde. Kvůli letecké výluce neodcestoval na nedělní klasiku Amstel Gold Race, raději doma ráno potrénoval, načež usedl za volant, nabral týmové kolegy Luise Sáncheze a Pasamontese a sami, na jeden zátah si odřídili 1 800 kilometrů do Belgie! "V pondělí v sedm ráno jsme byli v Lutychu. Nasnídali jsme se a šli spát," líčil.

To norskému profesionálovi Knutu Asle Arvesenovi zařídila islandská sopka jiné dobrodružství. Také on přišel o Amstel Gold Race. Sponzor Statoil jej totiž minulou středu pozval na ropnou plošinu v Severním moři, kde uvízl. "Helikoptérám zakázali létat, ani lodě nás nemohly odvézt, u plošiny bylo nebezpečné přistávat."

Místo závodu alespoň posiloval. A unikátně: "Běhal jsem z vrcholu plošiny do nejnižšího patra, 155 metrů pod úroveň moře, to celé desetkrát. To byly tisíce schodů!" Až v neděli večer jej helikoptéra odnesla do Bergenu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze