Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pokračuju, rozhodl se Contador na Giru. Dokáže potlačit bolest v rameni?

AU, NEJDE TO. Španělský cyklista Alberto Contador si v pádu v 6. etapě Gira d´Italia poranil rameno a na pódiu pak nemohl obléct trikot lídra. | foto: Reuters

15 2015
Pojedu. Chci jet. Musím to zkusit, ujišťoval ráno. Pokračuje navzdory dvakrát vykloubenému rameni. Alberto Contador odstartoval v Grossetu do 7. etapy Gira d´Italia, která sice nepatří profilem k těžším, ale zaručeně jej bude bolet.

„Jedu. Připravoval jsem se na tento závod tak tvrdě. Dám tomu sto procent. Udělám všechno, co je jen možné, abych mohl na Giru pokračovat,“ prohlásil Alberto Contador, už opět oblečený do růžového trikotu, u týmového autobusu před startem 7. etapy.

Se svými 264 kilometry bude nejdelší etapou na letošním Giru. Ve své první polovině vede převážně po rovině, pak se však zvlní a na jezdce čeká série kratších stoupání, včetně dvou před cílem ve Fiuggi.

Jak asi zareagují týmy Astana a Sky na informaci, že se jejich největší sok nenachází ve své komfortní zóně. Promění koncovku etapy, která měla být podle expertů spíše tranzitní, v peklo na silnicích?

„Rameno mi zafixovali a já teď budu doufat, že si s ním nic neudělám znovu. Bude to tvrdý den,“ tušil Španěl. Jeho zaměstnavatel Oleg Tiňkov ujišťoval: „Bylo to Albertovo rozhodnutí pokračovat. Je to jeho tělo a jeho zdraví. Je jen na něm, aby se rozhodl. Je statečný. Bojuje.“

Celý předchozí den Contadora jeho tým Tinkoff-Saxo na trati chránil, zatímco on šlapal poprvé na trase tohoto Gira v „maglia rosa“. Jenže před hromadným pádem při spurtu v Castiglione della Pescaia ho neochránili.

Italský sprinter Daniele Colli z druhodivizního týmu Nippo Vini Fantini byl v rychlosti 60 km/h sražen k zemi divákem, který se vyklonil do trati s fotoaparátem, a se zlomenou rukou pro něj závod končil.

Při následném hromadném karambolu si Contador vykloubil levé rameno. Sám si ho údajně vzápětí nahodil zpět. Podruhé si však rameno vykloubil těsně před vstupem na pódium a prezentací majitelů dresů. Odmítl pak obléci si růžový dres, jen ho pozdvihl v pravé ruce, zatímco tu levou tiskl k tělu. Ani na klasické otevírání šampaňského vzápětí nedošlo.

Navíc panovaly obavy, zda nedošlo i ke vlasové zlomenině klíční kosti.

V sedm večer, po půlhodinovém vyšetření v mobilní ambulanci Gira, kde je k dispozici rentgen a echografie, dorazil do týmového hotelu s levou rukou zatejpovanou. „Naštěstí nic není zlomené. Doktoři mi ale doporučili, abych měl večer i v noci paži znehybněnou,“ oznámil.

Při spurtu se předtím Contador snažil projet cílem v první třetině pelotonu. Na dotazy, jestli nejel zbytečně příliš vepředu, sportovní ředitel Steven De Jongh reagoval: „Vždy chcete mít lídra týmu mezi prvními čtyřiceti, pokud bojujete o celkové prvenství. Může se totiž stát, že při spurtu vzniknou v pelotonu mezery a pak by mohl váš lídr nabrat zbytečnou ztrátu, kdyby jel až vzadu. Bohužel, takové pády se prostě dějí.“

Podle Ivana Bassa, Contadorova pomocníka a dvojnásobného šampiona Gira, šlo o bezpečnou cílovou rovinku, na rovné široké silnici. „Ale znáte to, cokoliv se může stát. Neexistuje návod, jak se udržet v bezpečí, zvlášť když k pádu dojde na předních pozicích,“ podotkl Ital.

Basso s Contadorem na Giru sdílí hotelový pokoj. „Myslím, že Alberto spal dobře,“ informoval v pátek ráno.

Jeho španělský spolubydlící vzápětí odhodlaně oznámil, že chce v závodě pokračovat. „Podle lékařů jde opravdu jen o vykloubení, bez dalších komplikací. Musím být na rameno velice opatrný a modlit se, aby nevypadlo potřetí.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze