Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co děláš, ty...? Sáblíková si zanadávala v televizním dokumentu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se zlatou olympijskou medailí za vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

17 2010
Nedostala přednost při odbočování, tak si jednoduše zanadávala. Co na tom, že ji snímala televizní kamera. Martina Sáblíková v rok starém dokumentu holandské televize ukázala normální lidskou reakci na to, když ji cestu zkřížil neukázněný řidič. "Co děláš, ty...?" rozčertila se budoucí dvojnásobná olympijská vítězka.

Dokument z června loňského roku představuje Sáblíkovou nejen jako bravurní řidičku, ale zároveň jako studentku a také v plném tréninkovém drillu.

Profil v těchto dnech znovu odvysílala nizozemská veřejnoprávní stanice NOS. Právě v Heerenveenu o víkendu totiž skončí rychlobruslařská sezona a Sáblíková zde bude obhajovat titul mistryně světa ve vícebojích.

"Ty vole, co děláš, kreténe? Vždyť jsem měla přednost. Bych ho zabila, vole. Je na palici, ne?" rozohnila se za volantem Sáblíková při natáčení. Televize pak scénu použila jako jednu z prvních v sedmiminutovém dokumentu.

Sáblíková zde s pokorou hovoří o olympijských hrách ve Vancouveru.

"Není den, nebo hodina, kdybych si na Vancouver nevzpomněla. Moc si přeji, aby se to tam povedlo. Každý ode mě čeká zlato, ale stát se může cokoliv," říká rodačka ze Žďáru nad Sázavou.

Dodává, že klidně by mohla sedět dny v knihách, ale že stejně nakonec dá přednost sportu.

"Já prostě dvakrát třikrát na trénink musím jít. Radši budu umět za tři než za dva, ale chtěla bych, aby se ten Vancouver povedl," řekla tehdejší studentka novoměstského gymnázia, které právě loni úspěšnou maturitou ukončila.

V dokumentu jsou záběry ze školní lavice, ale především z tréninku rychlobruslařské královny. Kolečkové brusle, kolo, ale i trénink na zamrzlém rybníku, který si parta trenéra Petra Nováka nejprve sama musela odhrabat.

Sáblíková přiznává, že kouče Nováka poslechne ve všem. "Když mi řekne, že mám jít hrát kuličky, tak prostě půjdu, protože mu budu věřit, že mi to pomůže. Neříkám, že někdy nejsem tvrdohlavá, že si nedupnu. Ale je to skvělý trenér," chválí kouče.

A právě trenér Petr Novák dodává, že začátky současné největší české sportovní hvězdy nebyly nejoptimističtější.

"Vzpomínám na začátky, kdy jsme dělali sportovní testy. A u sportovního lékaře mi bylo řečeno, že s ní bude těžká práce rozbudovat organismus, aby mohla jednou jezdit světovou špičku. To se ale podařilo," říká trenér.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze