Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Clay mě vyhecuje, říká desetibojař Šebrle

Roman Šebrle se synem Štěpánem po příletu - ZLATO JE DOMA. Ještě na ploše letiště mohl evropský šampion v desetiboji Roman Šebrle vzít do náruče svého syna Štěpána. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

15 2006
Göteborg - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Před pěti lety světový rekord a 9026 bodů. Předloni olympijské zlato a 8893 bodů. Teď evropský titul a 8526 bodů. Roman Šebrle zůstává prvním mužem historických tabulek i evropského desetiboje, bodů na jeho kontě však ubývá.

Nestresuje vás ta klesající křivka výkonnosti?
Ne! Letos jsem cítil skvělou formu, jen jsem ji v Göteborgu nedokázal prodat. Ať už kvůli počasí nebo proto, že jsem se ve vrzích nevydal ze všech sil, protože mi chyběli soupeři.

Takže slibovaných 8800 bodů...
... za rok bude, věřím tomu! Já vám je nesliboval do větru. Jen potřebuju příznivější podmínky.

Považujete tedy evropský titul z Göteborgu za těžší než z Mnichova 2002?
Ano – kvůli tomu počasí. V Mnichově tehdy sprchlo jen při disciplínách, kde to tolik nepřekáželo, jako je čtvrtka. Byl tam Erki Nool, od kterého jsem nevěděl, jestli mám čekat 8300, nebo 8800 bodů, i další kluci začali závodit líp. Kdyby na mě letos někdo tlačil, víc by mě vyhecoval. Ale příští rok na mistrovství světa v Ósace se ukáže. Bryan Clay mě vyhecuje. To bude úplně jiný závod. Hlavně teď zůstat zdravý.

Což bude stále těžší, ne?
Vrcholná atletika je život na hraně, ke zdraví potřebujete také štěstí. Ale svalová zranění jsem měl vždy v periodě. Za poslední dva roky mám vybráno, takže teď bych mohl až do olympiády vydržet v pohodě.

Jste nyní prvním desetibojařem v historii, který pětatřicetikrát překonal hranici 8000 bodů. Na ten rekord si dělal zálusk Tomáš Dvořák, ale předběhl jste jej. Těší vás to?
Přál bych ho víc Tomášovi. Mně o takovou bilanci nikdy nešlo a nepůjde. Pro mě je důležité to zlato.

Dokážete pochopit Dvořáka, že se stále neodhodlal k ukončení kariéry, přestože výkonnost ztrácí?
Já ho chápu. Když ho to baví a pořád se ještě může kvalifikovat na velké závody, tak proč by končil?

Přejete si tedy, aby pokračoval?
Určitě. A byl bych rád, aby se u nás objevil další pořádný vícebojař.

Máte tip?
Ať Standa Sajdok přejde od překážek k víceboji. Má super stovku, překážky, dálku a výšku. Čtvrtku dostal v genech po tátovi, patnáctistovku zvládne slušně. Neumí sice kouli a disk, ale ty jsou otázkou času. Začne chodit do posilovny, víc trénovat hody a za tři roky se je může naučit. Už teď je pro mě skoro hotovým desetibojařem, který může dělat 8400 bodů.

Barbora Špotáková zvolila opačnou cestu, od sedmiboje k oštěpu, a je novou hvězdou české atletiky. Poraďte jí, jak se vyrovnat s popularitou?

Báře? Jak ji znám, je to chytrá a dobrá holka, takže s tím žádné problémy mít nebude. Aspoň doufám.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze