Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cipollini diskvalifikován, Svorada zvítězil

16 2000
S c a l e a - Ján Svorada z cyklistické stáje Lampre vyhrál třetí etapu závodu Giro d'Italia, která vedla z Paesta do Scaley a měřila 174 kilometrů. O druhém vítězství pro české barvy v letošním ročníku slavného etapového závodu rozhodli až traťoví komisaři, kteří diskvalifikovali domácího Itala Maria Cipolliniho za nečestné vedení spurtérského souboje v cílové rovince. Čeští cyklisté letos vyhráli již na dvou úsecích trati Gira. První vavřín vybojoval v prologu Jan Hruška.

V růžovém trikotu vedoucího jezdce průběžného pořadí se udržel Ital Cristian Moreni. Druhý Moreniho krajan Matteo Tosatto na něj ztrácí jedinou sekundu.

Svorada nasadil ke spurtu několik desítek metrů před cílem ze zhruba osmé pozice a sunul se kupředu, ale vzápětí se k němu z levé strany přiřítil Ital, pro nějž rozjeli finiš dva
spolujezdci, a vytlačil jej ke kraji. Český cyklista musel zpomalit, Cipollini projel cílem jako první a zvedl na oslavu vítězství ruce nad hlavu, zatímco Svorada gestem naznačil, že jej Ital přespurtoval nedovoleným způsobem.

Traťoví komisaři a mezinárodní jury dali českému závodníkovi za pravdu, diskvalifikovali Cipolliniho a prohlásili za vítěze etapy Svoradu. Na druhém místě skončil Američan Guido Trenti a v těsném závěsu za ním projel cílem Španěl Miguel Angel.

"Dnes to byl poměrně jednoduchý spurt. Před cílem vpředu zůstalo málo spurterů, čelo bylo dost natažené. Mario čekal příliš dlouho a já jsem vyrazil v době kdy, jsem byl asi tři
místa za ním, přibližně dvě stě metrů před cílem," popsal závěrečné metry Svorada. Potvrdil, že měl rychlost na vítězství a že když Cipollini uviděl, že jej Čech předjíždí, "zavřel ho". "To byla chyba, rozhodčí myslím správně přiznali prvenství mně a Cipolliniho diskvalifikovali," dodal úspěšný jezdec.

Spurty mají českému reprezentantovi na Giru rozjíždět především Italové Piccoli a Missaglia. "V první etapě jsme se v závěru nepotkali, dnes jsem je prakticky  nepotřeboval. Cítím se výborně. Poslední roky jsem na Giru nebyl v příliš dobré kondici,
ale letos mám formu dobrou. Proto doufám, že to nebyl poslední dobrý výsledek a ještě někdy uspěji," doplnil jezdec stáje Lampre-Daikin.

Výsledky - 3. etapa (174 km):
1. Svorada (ČR) 4:44:36, 2. Trenti (It.), 3. Perdiguero (Šp.), 4. Tosatto (It.), 5. Power (Ir.), 6. Manzoni, 7. Gerosa, 8. Moreni, 9. Conte (všichni It.), 10. Arcos (Šp.) všichni stejný čas.
Průběžná klasifikace:
1. Moreni 13:52:19, 2. Tosatto (oba It.) -1 s., 3. Cataluna (Šp.) -11, 4. Kroon (Niz.) -13, 5. Noe -22, 6. Cipollini (oba It.) -26, 7. Hruška (ČR) -28.

Do cílové rovinky přivádí spurtující peloton Svorada s Cipollinim

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze