Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čínští gymnasté jsou mistry světa

20 2003
Anaheim - Čínští sportovní gymnasté vybojovali na světovém šampionátu v Anaheimu titul mistrů světa v soutěži družstev. Ve finálovém klání porazili bezmála o bod domácí americký výběr, bronzové medaile získali Japonci. Nejlepší evropský tým, ruský, obsadil se značnou ztrátou čtvrté místo.

Téměř bezchybní Číňané triumfovali pošesté v historii MS. První titul získali v roce 1983 a poté v týmovém klání vítězili pravidelně od roku 1994 - s výjimkou předloňského šampionátu, kdy do Gentu přijeli v oslabené sestavě a skončili až pátí. Předtím však vyhráli i na olympijských hrách v Sydney.

Obhájci titulu z Běloruska nezvládli kvalifikaci. Obsadili v ní až třinácté místo a nejenže nepostoupili do osmičlenného finále, ale navíc ztratili nárok vyslat kompletní družstvo na olympijské hry do Atén. Čeští sportovní gymnasté skončili v Anaheimu osmadvacátí.

Ve finále se hrálo fair play. Domácí hvězdě Morganu Hammovi dali rozhodčí za přeskok známku 9,512, ale sami američtí trenéři poté přišli za funkcionáři mezinárodní federace s přiznáním, že závodník zvolil skok s nižší obtížností a zaslouží si o čtyři desetiny bodu méně. Sudí Hammův výsledek v tomto duchu upravili a Číňané mohli jít do závěrečné série s bezpečným náskokem.

"Už jsem neměl dostatečnou rychlost, abych mohl udělat druhý vrut," litoval bodové ztráty Hamm.  Američané tak nakonec obhájili stříbrné medaile z Gentu. "Odvedli dobrou práci," pochválil domácí gymnasty Hammův trenér Stacy Maloney. "Čína už nevyhrává o tři nebo čtyři body, dneska už to bylo jenom o osm desetin. Už je to o něčem jiném," dodal spokojeně.

Ve finále cvičili na každém nářadí tři gymnasté z každého státu a počítaly se všechny známky, takže každé zaváhání se družstvu mohlo těžce vymstít. Ve víkendové kvalifikaci měly týmy o něco jednodušší úlohu, neboť se vždy představila pětice závodníků a nejhorší výkon se škrtal.

Šampionát v Anaheimu pokračuje ve středu finálovou soutěží ženských družstev. České gymnastky skončily v kvalifikaci dvaadvacáté a nepostoupily.

Výsledky - finále
Muži, družstva:
1. Čína (Chuang Sü, Li Sien-pcheng, Tcheng Chaj-pin, Sien Čchin, Sing Ao-wej, Jang Wej) 171,996 bodu, 2. USA (Bhavsar, Gatson, M. Hamm, P. Hamm, McClure, Wilson) 171,121, 3. Japonsko (Kašima, Tomita, Cukahara, Jamada) 170,708, 4. Rusko 168,771, 5. Rumunsko 167,909, 6. Korea 166,283, 7. Francie 165,546, 8. Ukrajina 165,108. 

Čínští gymnasté, mistři světa v soutěži družstev.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze