Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čínské Open má vyšší dotaci, lepší obsazení a bude mít i světový rekord

Čtrnáctiletý Čang Ťin by mohl být za šest let jednou z hvězd golfové premiéry na olympijských hrách. Na China Open jej čeká debut na European Tour. | foto: www.europeantour.com

14 2010
Ve čtvrtek v čínském Su-čou začne už šestnáctý ročník China Open. Na hřišti vytvořeném Garym Playerem se představí oba rydercupoví kapitáni i čtrnáctiletý nadějný hráč. Znovu přichází turnaj, v němž se zrcadlí vývoj golfu v Číně.

Když Volvo v roce 1995 jako první západní firma vstoupila do čínského golfu, byly v této velké zemi jen čtyři golfové resorty a na nich tucet profesionálních hráčů.

O patnáct let později je Čína nejrychleji se rozvíjejících golfovým trhem a za několik desítek let má golfu vládnout. Dokonce je zde největší golfový resort na světě Mission Hills. A to i navzdory zákazu stavět nová hřiště, platnému od roku 2004.

China Open

Rostoucí význam Číny jako rodící se golfové velmoci se odráží i na China Open, opět sponzorovaném zmíněnou automobilkou a zařazeném do European Tour.

Nové Playerovo hřiště se nachází ve městě Su-čou, které svými kamennými mosty kdysi velmi zaujalo i Marca Pola. A zatímco prvních ročníků turnaje se účastnili výhradně asijští hráči, letos do "Benátek Orientu" dorazila řada známých golfistů, ale i celebrit.

Colin Montgomerie, Corey Pavin, China Open

V poli startujících budou oba rydercupoví kapitáni, Corey Pavin (USA) a Colin Montgomerie (Evropa). Nechybí ani obhájce prvenství Robert Karlsson nebo vítěz PGA Championship Jang Jong-un.

Turnaje se celkově zúčastní 176 hráčů, kteří mají dohromady na svých kontech přes 350 profesionálních vítězství. Pozvánku na exhibici profesionálů a amatérů (pro-am) dostal například pilot F1 Heikki Kovalainen.

Část hráčů přivábila i slušná dotace 2,5 milionu dolarů, nejvyšší v historii turnaje. Švédskou značku totiž před nedávnem koupila čínská Geely, a tak se Volvo snaží v Číně prosadit ještě víc než dřív.

V porovnání s HSBC Championship, na kterém se v listopadu ukázala světová špička včetně Tigera Woodse či Phila Mickelsona, to ale zdaleka nemá. Zmíněný šanghajský turnaj je totiž dotován sedmi miliony dolarů.

Jang Jong-un, China Open

Čínská golfová asociace před několika měsíci vyhlásila plán výchovy golfové mládeže, jehož výsledky se mají ukázat na olympijských hrách 2016 a 2020. Předpokládá se, že by do té doby mohlo být v Číně přes dvacet milionů registrovaných hráčů.

Jednou z možných budoucích hvězd je i Čang Ťin, který bude na China Open měnit historii, stejně jako minulý týden na Masters Ital Matteo Manassero. Ten se v šestnácti stal nejmladším účastníkem tohoto slavného majoru.

Čang se podobným titulem bude moci ve svých čtrnácti letech chlubit v rámci turnaje a pokud se mu podaří projít cutem, bude to "světový rekord".

Jak to, že v Číně přibývají hřiště, přestože je jejich výstavba zakázaná?

Zákaz stavět golfová hřiště má chránit zemědělskou půdu, jíž má země s 1,3 miliardy obyvatel málo. V některých oblastech Číny je nedostatek potravin. "Vládní nařízení bezvýhradně podporujeme," tvrdí Wang Li-wej z čínské golfové asociace.

Jenže během pěti let platnosti zákazu se počet golfových hřišť v Číně ztrojnásobil. "Ve skutečnosti úřady zamhouří oči," vysvětlil novinář Dan Washburn, jenž o čínském golfu píše články do různých periodik v USA i Číně. Někteří vládní představitelé jsou totiž vášnivými golfisty.

Dělá se to tak, že investor vybuduje areál, který nenazve golfovým, ale hřiště postaví jako jeho součást. "Nejspolehlivější je dát do žádosti slovo ekoturismus," doplnil Washburn v rozhovoru pro šanghajský magazín Talk v angličtině.

I proto se počet hřiště přehoupl přes pět set a do roku 2010 čínská asociace předpovídá vznik 1400 nových hřišť.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze