Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Číňankám letos turnaj v Londýně nezakázali

Li Na - Čínská tenistka Li Na. | foto: Alessia PierdomenicoReuters

3 2006
Londýn - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dnes v osmifinále Wimbledonu: Vaidišová – Li. Jenže která Li? Na profesionálních turnajích hraje 15 Číňanek toho jména. Li Bixia. Li Čchen. Li Dan, Li Hua, Li Šanšan, Li Tching mladší, Li Tching starší, Li Xi... Správná odpověď zní: Li Na. Bývalá badmintonistka a později rebelka.

První nasazená Číňanka na grandslamu. Ale také žena, která si dovolila v roce 2002 opustit národní tým se slovy: "Systém je zastaralý, pořád samé příkazy. Je to víc utrpení než zábava." Studovala, než se za dva roky vrátila. Když však chtěla vyměnit kouče, kterého jí svaz přidělil, nepochodila.

Čínský ženský tenis míří vzhůru, stále opředený tajemstvím. Hráčky trénují povinně s národním týmem, denně je čeká sedm hodin drilu. Spolubydlící na pokoji jsou určené, čas na jídlo také. Diskotéky zakázány. "Zahraniční trenéři na nás dohlížejí jen na kurtech, čínští trenéři řídí celý náš život," říká dvaadvacetiletá Čeng, loni vítězka turnaje v Hobartu.

S tenisem začínala v devíti.  "Trenér mi vysvětlil, že je to ping-pong s větším míčkem. Byla jsem mezi prvními, které si v Číně pro tenis vybrali. Milovala jsem ho, protože díky němu jsem dostávala nové šaty," líčí.

V 90. letech bylo v Číně 10 tisíc tenistů. Dnes? Milion. V Aténách 2004 Sun Tchien-tchien a Li Tching ovládly olympijskou čtyřhru. Letos už v první stovce žebříčku najdete šest Číňanek. "Některé se mi pletou. S Li Na je v šatně legrace, jiné se drží stranou," říká Vaidišová.

Herní styl čínských žen je často podobný, vždyť rostou ve stejné líhni. "Žádné extrémní změny rytmu, pořád do toho buší napřímo."

Těm nejlepším teprve nedávno povolil svaz častější starty na okruhu WTA Tour. Ale stále 65 procent výdělků odvádějí státu. Loni jim vláda zakázala Wimbledon, místo něj se povinně připravovaly na Všečínské hry.

"Věříme, že vítězství na národních hrách je největší radostí. Víc než Wimbledon," prohlásila deblistka Jan Zi. Trenér Qi Bing si libuje: "Čínský sportovec udělá přesně to, co mu řeknete. To je výhoda."

Přesto schválili v roce 2003 pro talentovanou Peng pobyt v Chris Evert akademii na Floridě. "Rychle se tam zlepšila," říká John Cappo, ředitel IMG Čína. "V Číně se trenéři soustředí jen na tresty a vytýkání chyb. Nerozumějí sportu. My jí vysvětlili, že může být vítězkou, a ona se začala podle toho chovat."

Doma pak požadovala osamostatnění od národního týmu a příspěvek na přípravu. Funkcionáři přislíbili souhlas. Ale jen tehdy, pokud podepíše dokument: "Slibuji, že získám zlato na olympiádě v Pekingu."

Všečínské hry se letos nekonají, armáda čínských žen tedy může dobývat Wimbledon. "Ale radši mám US Open," povídá Čeng. "V Americe mají spoustu krásného oblečení."

Autor:


Témata: Wimbledon 2010, Li Na
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze